Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:44 pm

Nemecko odmieta požiadavky na dotácie pre závod na výrobu čipov spoločnosti Intel

Nemecko odmieta požiadavky na dotácie pre závod na výrobu čipov spoločnosti Intel

Zdá sa, že spoločnosť Intel (INTC) požaduje od nemeckých úradov viac dotácií pre svoj závod na výrobu čipov. Dostupné správy však naznačujú, že Christian Lindner (nemecký minister financií) odmietol požiadavku spoločnosti Inte s tým, že ich krajina si to nemôže dovoliť.

Intel, technologický gigant známy po celom svete, plánuje v Nemecku postaviť závod na výrobu čipov v hodnote 18 miliárd dolárov (17 miliárd eur). Zdá sa, že pre tento závod požaduje Intel od nemeckých úradov ďalšie dotácie a tie odmietajú akceptovať akékoľvek takéto požiadavky.

Nemecký minister financií uviedol, že v súčasnom rozpočte nie sú k dispozícii žiadne peniaze, ktoré by mohli ísť na túto dotáciu. Zároveň dodal, že prioritou vlády je skôr konsolidácia rozpočtu než jeho rozširovanie.

Intel požaduje 10 mld.

V pôvodnej dohode sa uvádza, že Intel dostane na svoj výrobný závod dotáciu vo výške približne 6,8 miliardy eur. Zdá sa však, že vysoké náklady na výstavbu a energie prinútili spoločnosť požadovať približne 10 miliárd eur. Keď sme spoločnosť Intel požiadali o potvrdenie tejto správy, nebola okamžite k dispozícii.

Len minulý rok sa Intel rozhodol postaviť svoju novú továreň na výrobu čipov v Magdeburgu (nemecké mesto). Celkovo je táto továreň súčasťou najväčšej európskej investičnej akcie v hodnote 88 miliárd dolárov. Časť z nich bude použitá aj na posilnenie továrne nachádzajúcej sa v Taliansku, ako aj baliaceho/montážneho závodu v Taliansku.

V súčasnosti sa niekoľko spoločností, ako napríklad Intel, uchádza o vládne financovanie na zriadenie tovární v európskom regióne. V USA patria medzi najvýznamnejšie spoločnosti Wolfspeed a Intel. Ďalším veľkým menom, ktoré sa uchádza o vládne financovanie, je spoločnosť TSMC z Taiwanu.

Celkovo sa zdá, že nemecká vláda a Intel dosiahnu strednú cestu, pretože ani jedna strana si nemôže dovoliť zdržiavať taký veľký projekt. Existuje aj možnosť, že Nemecko nakoniec prijme požiadavku Intelu a upraví svoj rozpočet.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top