Nemecký PMI vykazuje recesiu, keďže výroba a služby klesajú

Inflacja w Niemczech w styczniu spadła do 3,1%

PMI, ktorý je meradlom podnikateľskej aktivity, neukazuje dobrý obraz nemeckého hospodárstva. Podľa najnovších údajov výrobný sektor a sektor služieb pokračujú v poklese už štvrtý mesiac po sebe.

Okrem toho nemecký PMI za október tiež ukazuje, že nemecká ekonomika prechádza recesiou. Jedným z hlavných rozdielov je, že už nehovoríme o pravdepodobnosti, že v blízkej budúcnosti dôjde k recesii. Namiesto toho teraz hovoríme o recesii, ktorá už prebieha!

Októbrový index PMI klesol na 45,8

Nemecký index PMI zostavuje a zverejňuje známa spoločnosť S&P Global, podľa ktorej októbrový údaj dosiahol 45,8, zatiaľ čo septembrový údaj bol 46,4. Celkovo PMI vykazuje medvedí trend, keďže PMI sa ďalej prepadá hlboko do kontrakcie.

Celkovo kompozitný PMI z Nemecka predstavuje viac ako 66 % HDP krajiny a sleduje výkonnosť výrobného sektora aj sektora služieb.

Podľa ekonóma hamburskej komerčnej banky nevyzerá 4. štvrťrok 2023 pre nemeckú ekonomiku dobre. Zároveň dodali, že údaje naznačujú, že krajina prechádza recesiou.

Jedným z hlavných prekvapení bol sektor služieb, ktorý opäť skĺzol do „kontrakcie“. V septembri bol údaj za sektor služieb zaznamenaný na úrovni 50,3, zatiaľ čo októbrový údaj vyšiel na úrovni 48,0. Podľa odborníkov na trhu sa pre sektor služieb predpokladala hodnota 50,0.

Naopak, nemecký PMI pre výrobný sektor sa v októbri skutočne zlepšil z hodnoty 39,6 na 40,7.

Vzhľadom na nedávne výsledky nemeckého PMI sa analytici domnievajú, že jedinou oblasťou nádeje pre nemecké hospodárstvo je výrobný sektor. Dodali, že produkcia aj nové objednávky sa v poslednom mesiaci zlepšili.

Vzhľadom na signály prichádzajúce z výrobného sektora existuje nádej, že v prvých mesiacoch roka 2024 sa opäť obnoví rast.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top