Nikkei 225 klesol o 103 bodov v dôsledku slabej výkonnosti japonských akcií

Nikkei 225 klesol o 103 bodov v dôsledku slabej výkonnosti japonských akcií

Na konci piatkovej seansy väčšina japonských akcií za deň klesla. Medzi sektory, ktoré počas dňa zaznamenali straty, patrili sektory nehnuteľností, strojov, elektrotechniky a automobilov. Nakoniec Nikkei 225 (japonský akciový index) dosiahol nové mesačné minimum, keď stratil 1,03 %.

To však neznamená, že všetky akcie z indexu Nikkei 225 klesli. Bolo tu aj mnoho odľahlých akcií, ako napríklad Kansai Electric Power a Fukuoka Financial Group, ktoré zvýšili ceny svojich akcií o 5,28 %, resp. 4,77 %.

Naopak, najhoršie sa v piatok darilo spoločnosti Sapporo Holdings, ktorá klesla o 3,97 %. Podobne aj spoločnosť Advantest Corp, ktorá je tiež súčasťou indexu Nikkei 225, klesla za deň o 4,49 %.

Negatívny sentiment v japonských akciách

Celkovo bol počet klesajúcich akcií oveľa vyšší ako tých, ktoré zaznamenali zdravé zisky. Vzhľadom na to, že nový rok je v Japonsku a vo zvyšku sveta za rohom, existuje veľká pravdepodobnosť, že akciové trhy sa môžu uzavrieť. Okrem toho volatilita zostane s blížiacim sa novým rokom naďalej stlačená, pokiaľ sa nestane niečo veľké.

Index volatility Nikkei, ktorý sleduje volatilitu japonského akciového indexu, sa tiež znížil o 3,08 %. V skutočnosti sa index na konci piatkovej seansy naposledy pohyboval na úrovni 20,74.

Ak sa pozrieme na ropu, februárové dodávky sa po posilnení o 1,11 % pohybovali na úrovni približne 78,35 USD/barel. Podobne aj februárové kontrakty na ropu Brent vzrástli o 1,61 % a naposledy sa pohybovali okolo úrovne 82,28 USD/barel.

Čo sa týka páru dolár/japonský jen, naposledy sa obchodoval na úrovni okolo 132,55 po tom, ako si za deň pripísal 0,17 %. Podobne aj pár EUR/JPY si za deň pripísal 0,39 %. To naznačuje, že japonský jen stratil oproti väčšine svojich rovesníkov & to trochu súvisí s výkonnosťou indexu Nikkei 225.

Napriek pomerne slabým piatkovým výsledkom bol však pokles japonského akciového indexu nepatrný. Takže na tomto fronte sa pri vstupe do roku 2023 nemusíme obávať takmer ničoho.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top