Obchodný deficit USA v novembri klesol o 2,0 %

Obchodný deficit USA v novembri klesol o 2,0 %

November priniesol prekvapenie v podobe nízkeho deficitu obchodnej bilancie. Podľa zdrojov sa dovoz súvisiaci so spotrebným tovarom znížil na ročné minimum, keďže dopyt domácich spotrebiteľov sa tiež dotkol historického minima.

Ak sa rovnaký trend prejaví aj v priebehu decembra, rast vo 4. štvrťroku nebude ovplyvnený obchodom. Nižší deficit obchodnej bilancie je vo všeobecnosti dobrý, nezabúdajme však, že zároveň poukazuje na utlmený domáci dopyt, čo vedie k nižšej ekonomickej aktivite.

Vývoz a dovoz vykazujú pokles

Správa tiež ukázala, že dovoz je len jednou z vecí, ktoré sa v novembri znížili. Vývoz tiež vykázal pokles, čo poukazuje na slabý globálny dopyt. Preto možno s istotou povedať, že pomalý dopyt nie je problémom, ktorému čelia len USA.

Prečo však pomalý dopyt trápi významné svetové ekonomiky? Jeden z odborníkov zdôrazňuje, že to súvisí s vysokými úrokovými sadzbami, ktoré znížili dopyt a infláciu.

Všetci sa zhodujú na tom, že Fed ukončil svoj cyklus zvyšovania sadzieb. Hlavnou otázkou však teraz je, kedy sa politika zmení a kedy dôjde k prvému zníženiu sadzieb. Podobné otázky sa týkajú aj ECB, BoE a ďalších centrálnych bánk.

Podľa Capital Economics si slabý globálny rast našiel cestu aj do domáceho dopytu. V dôsledku toho došlo v novembri k poklesu vývozu a dovozu.

V deficite obchodnej bilancie bol zaznamenaný 2 % pokles, čo predstavuje približne 63 miliárd USD (USD). Správa zároveň revidovala októbrové údaje s aktualizovanou hodnotou 64,5 mld.

Podľa prognóz rôznych ekonómov sa novembrový deficit obchodnej bilancie pohyboval okolo 65 mld. Skutočné údaje boli teda oveľa lepšie, ako sa pôvodne očakávalo. V rovnakom období sa znížil aj dovoz do USA, a to o 1,9 %!

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top