Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:50 pm

Očakáva sa, že Boj bude pokračovať v politike ultranízkych sadzieb

Očakáva sa, že BoJ upraví YCC v podmienkach vysokej inflácie

Napriek zmene vedenia bude Bank of Japan (BOJ) pravdepodobne pokračovať vo svojej súčasnej menovej politike veľmi nízkych sadzieb. Okrem toho prognóza týkajúca sa Japonska poukazuje na hospodárske oživenie v dôsledku podpory zo strany výdavkov domácností a podnikov.

Podľa odborníkov bude BOJ signalizovať aj problém prekročenia inflácie, čo by viedlo k zmene cenových projekcií. K tomuto zvýšeniu dôjde pravdepodobne v priebehu júla počas štvrťročného hodnotenia.

Inflácia nepovedie k zvýšeniu sadzieb

Ak sa pozrieme okolo seba, skokové zvýšenie inflácie tiež vyvoláva zvyšovanie sadzieb, ale zdá sa, že Japonsko je na inej ceste. Preto aj v prípade zvýšenia inflačného cieľa je šanca na zvýšenie sadzieb v Japonsku veľmi malá až nulová.

Guvernér BOJ Kazuo Ueda nedávno zopakoval, že je potrebné zachovať súčasnú mimoriadne uvoľnenú politiku, aby sa zabezpečil rast miezd v súlade s rastom cien.

Vo svojom prejave v parlamente Ueda hovoril aj o tom, že správanie pri stanovovaní cien v podnikovom sektore vykazuje známky zmeny, ktorá by mohla zvýšiť infláciu.

BOJ sa domnieva, že spotreba sa zdá byť silná, čo pomáha pri podpore japonskej ekonomiky. Banka Kapan však musí pokračovať v podpore ekonomiky, aby aktivovala 2-percentný inflačný cieľ.

Preto sú šance na nezmenenie úrokovej politiky BOJ veľmi pravdepodobné. Na nadchádzajúcom zasadaní BOJ ponechá úrokovú sadzbu na úrovni -0,1 % bez akýchkoľvek zmien.

Pokiaľ ide o vývoz z Japonska, BOJ môže znížiť prognózy vzhľadom na slabší dopyt z Číny a USA.

Celkový motív však naznačuje, že BOJ pravdepodobne zostane pri svojej súčasnej politike, aby zabezpečila možnosť mierneho oživenia tretej najväčšej svetovej ekonomiky.

Predtým trhy dúfali, že zmena vo vedení BOJ povedie aj k zmene politiky BOJ. Zdá sa však, že aj Ueda je ochotný pokračovať v starej politike, aby dosiahol výsledky.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top