Očakáva sa, že BoJ upraví YCC v podmienkach vysokej inflácie

Očakáva sa, že BoJ upraví YCC v podmienkach vysokej inflácie

Nedávne údaje o inflácii potvrdili, že Bank of Japan bude musieť zaviesť zmeny vo svojej politike kontroly výnosovej krivky (YCC). Okrem toho je jen voči svojim protipólom na historickom minime, zatiaľ čo výnosy dlhopisov tiež naďalej rastú.

Všetky tieto faktory poukazujú na potrebu úprav YCC v najbližších týždňoch/mesiacoch. Podľa odborníkov bude centrálna banka naďalej udržiavať sadzby na veľmi nízkych úrovniach. Banka však pravdepodobne zmení hornú a dolnú hranicu pásma YCC.

To umožní Bank of Japan zaviesť určité sprísnenie do ekonomiky, ktorá sa v súčasnosti teší veľmi uvoľnenému menovému prostrediu.

Nové rozpätie YCC je -1,5 % až 1,5%

Okrem toho mnohé médiá tiež uvádzajú, že tlak na BoJ, aby zaviedla úpravu politiky YCC, sa zvyšuje. Najmä po októbrovom výpredaji dlhopisov sa potreba takéhoto kroku enormne zvýšila.

Zatiaľ sa 10-ročné japonské dlhopisy môžu pohybovať v pásme -1 – 1 % len na základe kontroly výnosovej krivky. Výnosy 10-ročných dlhopisov sa však v súčasnosti nachádzajú veľmi blízko horného pásma YCC. Pri poslednej kontrole sa výnos 10-ročného dlhopisu pohyboval v blízkosti 0,89 %, čo je historické maximum.

V priebehu októbra musela Bank of Japan intervenovať na menovom a dlhopisovom trhu, aby podporila menu a výnosy dlhopisov.

Podľa analytikov Bank of America sa nové pásmo YCC bude pohybovať v rozmedzí -1,5 % – 1,5 %. To znamená, že aj Bank of Japan teraz očakáva, že výnosy dlhopisov sa otočia nahor.

Ďalšou zmenou, ktorá sa od BoJ očakáva, je prognóza HDP, keďže japonská ekonomika vykazuje známky odolnosti. Počas prvých dvoch štvrťrokov roku 2023 bol rast HDP veľmi uspokojivý.

Napriek úprave prognózy JCB zostanú úrokové sadzby v Japonsku zmenené. V tomto smere teda v skutočnosti neočakávame vôbec žiadne výrazné zmeny.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top