Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:24 pm

Ohlásená dohoda spoločnosti Exxon Mobil so spoločnosťou Denbury v hodnote 4,9 miliardy USD

Ohlásená dohoda spoločnosti Exxon Mobil so spoločnosťou Denbury v hodnote 4,9 miliardy USD

Spoločnosť Exxon Mobil Corp potvrdila dohodu o kúpe ropnej a plynárenskej spoločnosti Denbury Inc. za sumu 4,9 miliardy amerických dolárov. Spoločnosť Denbury Inc. je známa svojou prevádzkou na sekvestráciu CO2, ktorá umožní spoločnosti Exxon Mobil expandovať.

Dohoda v hodnote 4,9 miliardy USD tiež odhaľuje, ako sa spoločnosť Exxon Mobil usiluje znížiť svoju stopu skleníkových plynov a zároveň zarábať peniaze na rozvíjajúcom sa trhu.

V USA je stratégia sekvestrácie uhlíka naďalej obľúbená medzi ropnými a plynárenskými spoločnosťami. Umožní im to pokračovať v ťažbe ropy a zemného plynu a zároveň znižovať emisie. Po nedávnom oznámení o daňových úľavách v USA získal proces pochovávania CO2 pod zemou významnú podporu.

Podľa podrobných informácií umožní sieť potrubí CO2 spoločnosti Denbury spoločnosti Exxon Mobile poskytovať služby odstraňovania CO2 spoločnostiam CF Industries, Linde AG a ďalším. Pokiaľ ide o úložiská spoločnosti Exxon Mobil na mori, tie ešte zďaleka nie sú dokončené a pravdepodobne potrvajú ešte niekoľko rokov.

Malá dohoda pre spoločnosť Exxon Mobil

Na prvý pohľad sa zdá, že pre spoločnosť Exxon Mobil ide o veľmi jednoduchý a logický postup na zlepšenie technológie nakladania s uhlíkom. Keď sa však pozrieme na globálnu stopu spoločnosti Exxon Mobil, zistíme, že ide o veľmi malý obchod.

V USA vlastní jednu z najväčších sietí potrubí na prepravu CO2 spoločnosť Denbury, ktorá sa rozprestiera na 925 míľach. Po dokončení nedávno vykonaných prác sa stane prístupnou pre spoločnosť Exxon Mobil.

Len pred dvoma rokmi spoločnosť Exxon oznámila svoj nový podnik „Low Carbon Solutions“ a mala v pláne získať obrovské príjmy znížením emisií uhlíka. V skutočnosti spoločnosť dokonca uviedla, že jej nový biznis do desiatich rokov prekoná príjmy z tradičných činností.

Teraz sa zdá, že Exxon Mobil to so svojím plánom myslí naozaj vážne, keďže do nového obchodu už vložil niekoľko miliárd dolárov.

Do konca roka 2027 alebo 2028 plánuje Exxon spustiť aj závod na výrobu vodíka v štáte Texas. Podľa spoločnosti má vodík veľký potenciál stať sa čistým palivom.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top