Oživenie kanadského trhu s bývaním by mohlo oddialiť zníženie sadzieb Boc

Oživenie kanadského trhu s bývaním by mohlo oddialiť zníženie sadzieb Boc

Zdá sa, že kanadský trh s bývaním sa po dlhom období poklesu konečne začal zotavovať. Načasovanie oživenia však nie je vôbec dobré vzhľadom na to, že vysoké úrokové sadzby by mali spomaliť väčšinu ekonomiky.

Ak teda kanadský trh s bývaním nastúpi fázu oživenia, povedie to k vysokej inflácii v Kanade. Podľa analytikov by to zasa oddialilo zmenu politiky Bank of Canada.

Trhy sa tešia na zníženie sadzieb zo strany Bank of Canada po tom, ako bude nasledovať agresívnu politiku. Ak by sa však inflácia v dôsledku oživenia na trhu s nehnuteľnosťami na bývanie zmenila na vyššiu, všetko by to narušilo.

Kanada: Úroková sadzba je na 15-ročnom maxime

Oživenie na trhu s bývaním sa objavilo, keď centrálna banka Kanady pozastavila svoj cyklus zvyšovania sadzieb. Úroková sadzba v Kanade sa zatiaľ pohybuje v blízkosti úrovne 4,50 %, čo je 15-ročné maximum!

BoC sa domnieva, že ak hospodársky rast zostane pomalý, inflácia sa vráti na úroveň 2 %. Všetci však vieme, že oživenie na trhu s bývaním povedie k hospodárskej aktivite, ktorá by v konečnom dôsledku infláciu posunula vyššie.

Podľa BMO Capital Markets oživenie na trhu s bývaním nie je niečo, z čoho by BoC bola príliš nadšená! V skutočnosti by to viedlo k vyššej inflácii, keď vstúpime do 2. polroka 2023.

Veľká torontská oblasť, ktorá je husto obývaným metropolitným regiónom v Kanade, zaznamenala stabilný rast cien nehnuteľností už 3. mesiac po sebe. Okrem toho sa zvýšil aj predaj, čo nám napovedá, že toto oživenie je reálne.

Zdá sa, že loptička je opäť na strane BoC, ktorá rozhodne o ďalších krokoch. Zatiaľ sa zdá, že BoC zaujme k trhu s bývaním vyčkávací postoj. Ak však oživenie na trhu s bývaním povedie k výraznému zvýšeniu inflácie, centrálna banka bude nútená konať.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top