Aktualizované 9 októbra, 2023 o 01:13 pm

Pakistan dostal v auguste 2 miliardy dolárov

Pakistan dostal v auguste 2 miliardy dolárov

Nedávne vyhlásenie Štátnej banky Pakistanu odhalilo, že krajina v auguste prijala zahraničné prevody v hodnote 2,09 miliardy USD. V júli krajina prijala 2,02 miliardy USD, čo naznačuje, že v príleve finančných prostriedkov došlo k nárastu.

Pakistan tiež dodržiava dlhový program stanovený Medzinárodným menovým fondom (MMF), keďže krajina sa tesne vyhla platobnej neschopnosti. Podľa pokynov MMF sa krajina tiež snaží kontrolovať rozdiel v sadzbách medzi medzibankovým a voľným trhom.

USD/PKR klesol o 2 %

MMF jasne stanovil, že rozdiel v kurze amerického dolára medzi týmito trhmi by mal byť 1,25 % alebo nižší, a dal jej 5 pracovných dní na jeho dosiahnutie.

V porovnaní s rokom 2022 však Pakistan čelí výraznému poklesu zahraničných prevodov. Okrem toho krajina čelila aj veľkému rozdielu v kurze USD ponúkanom na voľnom trhu a medzibankovom trhu. Počas augusta 2023 dosiahol rozdiel medzi medzibankovým kurzom a kurzom na voľnom trhu 10 %, čo bolo najviac v histórii krajiny.

V posledných dňoch pakistanská rupia (PKR) voči USD a iným menám získavala na sile. V pondelok sa 1 USD rovnal 301,16 PKR, keďže táto mena si za posledných niekoľko obchodných seáns pripísala takmer 2 %. Okrem toho sa zmenšil aj rozdiel medzi kurzom na voľnom trhu a medzibankovým kurzom, ktorý sa teraz nachádza v prijateľnom pásme stanovenom MMF.

Krajina však naďalej čelí výraznej obchodnej nerovnováhe, čo znamená, že v najbližších mesiacoch sa na obzore opäť objaví riziko platobnej neschopnosti. Jediným spôsobom, ako sa vyhnúť riziku platobnej neschopnosti, je uskutočniť niekoľko zásadných štrukturálnych zmien vo finančnom a hospodárskom modeli krajiny.

Okrem obchodnej nerovnováhy a klesajúcich devízových rezerv čelí Pakistan aj vyššej úrovni inflácie, ktorú nemožno nájsť v iných juhoázijských krajinách, ako napríklad v Číne.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top