Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:40 pm

Pakistan kúpil ruskú ropu so zľavou za čínsky jüan

Pakistan kúpil ruskú ropu so zľavou za čínsky jüan

Pakistan kúpil svoju prvú dodávku ropy z Ruska za čínsky jüan. Ide o zásadný posun od politiky krajiny, ktorá pri dovoze používala americký dolár.

Pakistan, ktorý už čelí hospodárskej kríze, získa prechodom na čínsky jüan veľmi potrebný oddych. Okrem toho krajina získala aj ruskú ropu so zľavou – presný rozsah zľavy juhoázijská krajina nezverejnila.

Podľa odborníkov má Pakistan dostatok finančných prostriedkov len na 30-dňový kontrolovaný dovoz. Za týchto okolností sa prechod na čínsky jüan javí ako veľmi potrebná životná podpora pre krajinu.

Do prístavu Karáči dorazilo 45 tisíc ton ropy

Do prístavu Karáčí dorazila v nedeľu prvá nákladná loď s ruskou ropou. Podľa pakistanského ministra ropného priemyslu sa platba za zásielku uskutočnila v jüanoch. Na otázku o zľave a cene ropy sa rozhodol neposkytnúť žiadne podrobnosti.

Podľa ministra ide o prvú dohodu G2G medzi Pakistanom a Ruskom o rope. Celkovo sa Pakistan chystá kúpiť 100 mil. ton ropy, pričom približne 45 mil. ton už dorazilo do prístavu v Karáčí.

Nákup ropy sa uskutočnil v apríli, zatiaľ čo prvá dodávka sa uskutočnila v júni, čo znamená, že zásielke trvalo najmenej 2 mesiace, kým sa dostala na miesto určenia. Z dostupných správ vyplýva, že ide o ropu Urals, ktorá sa považuje za ľahkú ropu.

Nedávny nákup od Pakistanu umožnil Moskve nájsť nový trh pre svoju ropu po všetkých sankciách zo strany západných krajín.

Ropné rafinérie budú zatiaľ vykonávať testy ruskej ropy, aby zistili, či je komerčne možné pracovať s touto kvalitou ropy alebo nie.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top