PBOC očakáva hospodársky rast na úrovni 5 %

Pmi v službách Číny za december dosiahol 52,9

Podľa členov politického výboru PBOC bude hospodársky rast Číny v roku 2023 na úrovni 5 % alebo o niečo vyššej. Hoci sa hospodársky rast v takejto výške považuje vo svete za dobrý, pri pohľade na čínsku históriu sa to povedať nedá.

V posledných rokoch sa Číne úspešne podarilo dosiahnuť veľmi vysoký hospodársky rast, ktorý bol vo svete nevídaný. V súčasnosti však čínska ekonomika čelí viacerým protivetrom, čo je dôvodom, prečo sa v tomto roku očakáva len 5 % rast.

Žiadna šanca na japonizáciu

Podľa Wanga Yiminga (člena Výboru pre menovú politiku) je súčasná situácia v Číne iná ako tá, ktorú sme videli v Japonsku v 90. rokoch. V tomto smere je teda riziko, že v čínskej ekonomike dôjde k japonizácii, veľmi nízke.

Odborníci však nie sú v otázke čínskej ekonomiky takí optimistickí ako predstavitelia PBOC. Podľa nich Čína čelí mnohým rizikám, ako je vysoký dlh, pokles cien nehnuteľností a starnutie obyvateľstva. V podstate všetky protivetre, ktorým čelí japonská ekonomika, sú prítomné aj v prípade Číny.

Niektorí odborníci preto tvrdia, že stagnácia, ktorej čelilo Japonsko v 90. rokoch, môže nastať aj v Číne. Predstavitelia PBOC sa však domnievajú, že tempo rastu Číny je stredné až vysoké, čo je dostatočné na to, aby odmietli akékoľvek fámy o japonizácii.

Aj keď sa však miera rastu Číny počas roka 2023 udrží na úrovni blízkej 5 %, v porovnaní s minulosťou to stále nebude dosť dobré. V skutočnosti to bude signalizovať postupné spomaľovanie čínskej ekonomiky a potvrdí sa téza, že Čína kráča v stopách Japonska.

Pri pohľade do budúcnosti ani zvyšok roka 2023 nemá čínsku ekonomiku čím podporiť. Na začiatok treba povedať, že samotný pokles v oblasti nehnuteľností a problém vysokého dlhu sú dostatočnou záťažou pre čínsku ekonomiku. Aj v roku 2024 sa všetky tieto faktory pravdepodobne nezmenia!

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top