Pmi v službách Číny za december dosiahol 52,9

Pmi v službách Číny za december dosiahol 52,9

Podľa najnovšieho prieskumu bol posledný mesiac roka 2023 (december) pre čínsky sektor služieb nečakane dobrý. Miestny dopyt v decembri 2023 vyskočil v dôsledku veľkého stimulačného balíka čínskej vlády.

Okrem toho sa v decembri mierne zlepšilo aj spomalenie rastu zahraničných objednávok. Aj to je teda faktor, ktorý umožnil čínskemu PMI v službách zaznamenať zisky nad rámec prognóz.

Výrobný sektor je stále v útlme

PMI v službách Číny bol v decembri zaznamenaný na úrovni 52,9, čo je viac ako hodnota 51,5 z minulého mesiaca. Okrem toho bol aj nad úrovňou prognózy, ktorá sa pohybovala okolo 51,6, čo svedčí o odolnosti čínskej ekonomiky.

Decembrové čítanie PMI pozitívne umožnilo čínskemu sektoru služieb uzavrieť rok. Ďalším faktorom, ktorý je potrebné poznamenať, je skutočnosť, že čínsky výrobný sektor patrí k tým niekoľkým, ktoré sa v roku 2023 vyhnú poklesu.

Ak však porovnáme výrobný sektor so sektorom služieb, je zrejmé, že ten sa tešil lepším podmienkam.

Zlepšenie v sektore služieb umožnilo aj to, že čínsky trh práce zostal silný. Zároveň však vedie k vyššej inflácii v krajine, čo možno pripísať aj pokračujúcim stimulačným opatreniam.

Podľa čínskych firiem v sektore služieb sú optimistické, pokiaľ ide o podmienky podnikania & a celkovú náladu na trhu v roku 2024.

Spotrebiteľské výdavky v Číne v posledných mesiacoch tiež vykazujú známky dôsledného oživenia. Najmä výdavky na cestovanie boli počas konca roka oveľa vyššie ako v predchádzajúcich niekoľkých rokoch.

Podľa odborníkov nedávny prieskum zahŕňal rôzne podniky, preto sa líši od oficiálnych čísielsúčasný prieskum sa zameral na podniky menšieho & a súkromného charakteru. Naopak, veľké podniky (kontrolované štátom) riadili oficiálne čísla.

Hoci sektor služieb odštartoval rok 2024 pozitívne, čínsky výrobný sektor stále čelí problémom. Z oficiálnych údajov vyplýva, že priemysel sa v decembri 2023 zmenšil, čo naznačuje, že ani stimulačné opatrenia nie sú.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top