Po údajoch Nfp sa ekonómovia rozdelili na ďalšie kroky Fedu

Wells Fargo predpovedá zníženie sadzieb Fedu o 225 bázických bodov v budúcom roku

Napokon, podľa najnovšej správy o NFP pribudlo v marci v ekonomike USA približne 236 tisíc pracovných miest. Toto čítanie NFP len mierne zaostalo za očakávaniami a bolo väčšinou považované za pozitívny signál pre trh práce.

Po zverejnení tejto správy sa index S&P 500 Futures počas predburzového obchodovania obchodoval o niečo nižšie. Dôvodom boli najmä obavy z ďalšieho zvýšenia sadzieb zo strany Fedu, najmä po potvrdení silného trhu práce.

Miera nezamestnanosti v USA dosiahla počas marca 3,5 %, čo bolo výrazne pod očakávanou hodnotou 3,6 %. Podobne aj priemerný hodinový zárobok v USA medzimesačne vzrástol o 0,3 % a medziročne približne o 4,2 %. Ide o najnižšiu úroveň pri pohľade na údaje za posledných 21 mesiacov.

60 % šanca na ďalšie zvýšenie sadzieb

Po správe o zamestnanosti za mesiac marec nebudú až do ďalšieho zasadnutia Fedu naplánovaného na máj žiadne nové správy. To znamená, že Fed bude rozhodovať o zvýšení alebo znížení sadzieb na základe marcovej správy o NFP.

Preto v súčasnosti takmer 60 % aktérov na trhu očakáva na májovom zasadaní zvýšenie sadzieb o 25 bázických bodov.

Podľa ekonómov Bank of America (BoA) nedávna správa o zamestnanosti naznačuje, že americký trh práce je „horúci až červený“. Na základe tohto názoru sa ekonómovia Bank of America domnievajú, že ďalšie zvýšenie sadzieb zo strany Fedu bude o 25 bázických bodov.

Zároveň dodali, že Fed po májovom zasadaní s najväčšou pravdepodobnosťou pozastaví zvyšovanie sadzieb. Ak sa to ukáže ako pravda, potom sa koncová sadzba stanovená Fedom bude pohybovať na úrovni približne 5 % až 5,25 %. Podobne aj ekonómovia banky Morgan Stanley odhadujú zvýšenie sadzieb zo strany Fedu o 25 bázických bodov.

Celkovo väčšina ekonómov a expertov v súčasnosti očakáva zvýšenie sadzieb o 25 bázických bodov a je len veľmi málo tých, ktorí sa prihovárajú za zníženie sadzieb alebo za ich nezmenenie.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top