Počet voľných pracovných miest v USA dosiahol najnižšiu úroveň za posledné tri roky

Počet voľných pracovných miest v USA dosiahol najnižšiu úroveň za posledné tri roky

V novembri 2023 dosiahol počet voľných pracovných miest v USA trojročné minimum, čo svedčí o tom, že trh práce už nie je odolný.

Vzhľadom na slabosť trhu práce sa vyhliadky na zníženie sadzieb v roku 2024 mnohonásobne zvýšili. Musíme však vziať do úvahy aj to, že Fed bude pri rozhodovaní o znížení sadzieb okrem tejto skutočnosti skúmať aj iné faktory.

Aj občania USA majú pocit, že zmenená dynamika trhu práce sa ešte musí zmeniť. Podľa správy ministerstva práce je počet občanov, ktorí dali výpoveď v práci, v súčasnosti na minimách z roku 2021. Tu sa však poznamenáva, že išlo o všetky vysoko platené pracovné miesta.

Rast miezd a počet otvorených pracovných miest sa znížil

Celkovo možno konštatovať, že ľudia meniaci zamestnanie sú na historických úrovniach. Na tomto pozadí sa v nasledujúcich mesiacoch spomalí aj rast miezd. To všetko v konečnom dôsledku povedie k nižšej inflácii v USA.

Napriek tomu je trh práce stále silný, keďže pomer počtu nezamestnaných k počtu voľných pracovných miest je 1,4. V októbri sa tento pomer blížil k hodnote 1,36, čo svedčí o náznakoch sústavného zlepšovania.

Pokiaľ ide o prepúšťanie v priebehu mesiaca, aj to bolo zaznamenané na jednoročnom minime. To zvýšilo nádeje, že Federálny rezervný systém čoskoro prejde na znižovanie sadzieb.

Podľa odborníkov spoločnosti LPL Financial má Federálny rezervný systém veľký priestor na to, aby stlačil spúšť na zníženie sadzieb.

Voľné pracovné miesta sú jedným z tých ukazovateľov, ktoré sa používajú na testovanie dopytu po pracovnej sile. Ku koncu novembra predstavoval posledný údaj 8,790 mil. pracovných miest, pričom došlo k poklesu o približne 62 tis.

Ak to všetko zhrnieme, rast miezd sa znižuje, pričom sa znížil aj počet nových pracovných miest. Trh práce je však stále silný, takže Federálny rezervný systém nie je pod tlakom.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top