Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:51 pm

Podnikateľská aktivita v Austrálii v máji klesla o 8 bodov

Podnikateľská aktivita v Austrálii v máji klesla o 8 bodov

Obchodné podmienky v Austrálii sa v máji spomalili v dôsledku poklesu zamestnanosti a tržieb. To je znakom toho, že rast dopytu v Austrálii sa v súčasnosti znižuje v dôsledku agresívnej sprísňovacej kampane zo strany RBA.

Prieskum týkajúci sa podnikateľských podmienok uskutočnila Národná austrálska banka (National Australia Bank – NAB), z ktorého vyplynulo, že sa zistilo zníženie podnikateľských podmienok o -8 bodov. Napriek nedávnemu poklesu je však celková hodnota za máj stále +8, čo je vyššia hodnota ako priemer.

Celkovo index odhaľuje, že viac firiem je pesimistických, pokiaľ ide o ich podnikateľské vyhliadky, na rozdiel od firiem s optimistickými názormi.

Konečná hodnota prieskumu bola v máji +14, pričom index zamestnanosti tiež stratil 7 bodov a dosiahol hodnotu +4. Okrem toho aj termínované objednávky, ktoré naznačujú dopyt v ekonomike, sa počas mája znížili o 5 bodov.

Pretrvávajúci tlak na ceny zostáva problémom

Pri poklese forwardových objednávok a podnikateľských podmienok sa politika RBA zachovať súčasné sadzby alebo dokonca zaviesť ich zvyšovanie stane zložitou.

Preto vývoj týchto prieskumov a indexov počas nasledujúcich mesiacov umožní RBA pochopiť, či sú potrebné ďalšie opatrenia proti inflácii, alebo či už urobila dosť.

Jedným zo znepokojujúcich znakov, ktoré budú zvyšovať tlak na RBA, je pretrvávajúci tlak na ceny v Austrálii. Na začiatok treba uviesť, že náklady na prácu vzrástli o 2,2 % z predchádzajúcej hodnoty 1,9 %. Podobne aj nákupné náklady v Austrálii vyskočili na 2,5 % z predchádzajúcej hodnoty 2,2 %.

Práve minulý týždeň RBA prekvapila trhy, keď pridala štvrť bodu k svojej hotovostnej sadzbe. To znamená, že RBA za posledných 12 mesiacov zaviedla zvýšenie sadzieb v hodnote 400 bázických bodov.

Trh zatiaľ oceňuje ďalšie 2 zvýšenia sadzieb v tomto mesiaci, ktoré zvýšia úrokové sadzby na 4,6 %. Keď úrokové sadzby dosiahnu túto hodnotu, zostanú na nej do konca roka 2023.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top