Aktualizované 17 februára, 2023 o 12:39 pm

Podnikateľské podmienky v Austrálii v decembri zostali mierne a tlak na znižovanie nákladov sa zmiernil

Sentiment spotrebiteľov v Austrálii sa po zvýšení sadzieb mení na kyslý

Údaje o podnikateľských podmienkach v Austrálii za december zostávajú mierne. Ide už o tretí mesiac v rade, keď sú podnikateľské podmienky naďalej mierne. Okrem toho sa spomaľuje aj cenový tlak, keďže inflácia vytvorila vrchol.

Podľa odborníkov tieto výsledky z Austrálie poskytnú Reserve Bank of Australia viac priestoru na dýchanie. V konečnom dôsledku bude mať centrálna banka menej dôvodov na zavedenie nového zvýšenia sadzieb. A ak aj dôjde k zvýšeniu sadzieb, šanca, že pôjde o väčšie zvýšenie, bude veľmi nízka.

Podľa prieskumu boli podnikateľské podmienky počas decembra na úrovni +12 bodov. Pri porovnaní s dlhodobo priemernou hodnotou sa stále drží výrazne nad ňou!

Zlepšila sa aj dôvera

Dôvera tiež zaznamenala mierne zlepšenie, keď poskočila o 3 body. Konečná hodnota dôvery bola podľa prieskumu -1. Podľa údajov ide o 2. mesiac v rade, keď sa dôvera stále pohybuje v záporných hodnotách. V porovnaní s jej zlepšením v decembri sa však rozhodne postupne zlepšuje.

Celkovo možno povedať, že nedávny prieskum vykresľuje zdravý obraz austrálskeho hospodárstva a vykazuje známky odolnosti.

Ďalším dôležitým údajom, ktorý prieskum odhalil, bola inflácia v Austrálii. Podľa prieskumu sa inflácia skutočne spomaľuje, konečné rozhodnutie o zvýšení sadzieb však bude na RBA.

Trhy zatiaľ oceňujú ďalšie zvýšenie hotovostnej sadzby centrálnej banky. Existuje však aj 40 % šanca, že RBA svoj cyklus zvyšovania sadzieb pozastaví.

Ak porovnáme úrokovú sadzbu zo súčasnej hodnoty s hodnotou z mája minulého roka, došlo k nárastu o 300 bázických bodov. Pre mnohých to stačí na zastavenie inflácie v krajine.

Podľa prieskumu medzi ekonómami boli spotrebiteľské ceny v poslednom štvrťroku približne o 7,5 % vyššie ako vlani. Takže aj v tomto smere je inflácia stále pod maximálnou mierou inflácie stanovenou RBA.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top