Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:32 pm

Powell z Fedu predpovedá ďalšie dve zvýšenia sadzieb v tomto roku

Wells Fargo predpovedá zníženie sadzieb Fedu o 225 bázických bodov v budúcom roku

Predseda Fedu Jerome Powell potvrdil svoju rétoriku, že väčšina centrálnych bánk na svete zvýši tento rok sadzby dvakrát. Zároveň dodal, že americký Federálny rezervný systém sa možno bude musieť tento rok na nadchádzajúcich zasadnutiach uchýliť aj k ďalšiemu zvyšovaniu sadzieb.

Jednoducho povedané, Powell naznačuje, že väčšina centrálnych bánk na celom svete bude do konca roka 2023 zvyšovať sadzby ešte viac. Powell tieto názory vyjadril na konferencii ECB, kde povedal, ako prešli s politikou úrokových sadzieb dlhú cestu.

Na otázku, prečo Fed na predchádzajúcom zasadnutí neoznámil zvýšenie sadzieb, odpovedal, že sa tak stalo preto, aby pochopil rozsah vplyvu zvyšovania sadzieb na americkú ekonomiku.

Šanca na postupné zvyšovanie sadzieb je na stole

Za zmienku stojí aj to, že Jerome Powell povedal, že Fed ešte nerozhodol o svojej stratégii budúceho zvyšovania sadzieb. V tejto súvislosti povedal, že šanca na postupné zvyšovanie sadzieb na nadchádzajúcich zasadnutiach vôbec nie je vylúčená zo stola.

Najbližšie zasadnutie FOMC sa uskutoční 25. a 26. júla – Na tomto zasadnutí sú šance na zvýšenie sadzieb veľmi vysoké, najmä po nedávnych komentároch predsedu a členov Fedu.

Okrem toho pán Powell dal tiež jasne najavo, že FOMC sa jednoznačne domnieva, že v súvislosti so zvyšovaním sadzieb je potrebné vykonať viac práce. Týmto komentárom dal jasne najavo, čo Fed plánuje v blízkej budúcnosti urobiť.

Jednoducho povedané, ďalšie zvyšovanie sadzieb je zaručené, ale ich frekvencia a časový harmonogram zatiaľ nie sú známe. Zdá sa, že v tomto smere sa Fed aj investori pozerajú na údaje.

Powellove komentáre tiež zdôraznili, že prioritou č. 1 Fedu je v súčasnosti pracovať na znížení inflačných tlakov v krajine.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top