Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:15 pm

Predaj nových domov v USA v júni klesol o 2,5 %

HSBC - Sila amerického dolára bude tentoraz konzistentná

Najnovšie údaje ukazujú, že predaj nových domov v USA v júni klesol, ale celkový trend je stále silný, keďže v krajine je nedostatok domov.

Celkovo bol zaznamenaný pokles predaja nových domov o 2,5 %, čo znamená, že v tomto roku je zatiaľ solídnych približne 697 000 jednotiek. Údaje ministerstva obchodu revidovali aj májové údaje o predaji s novou hodnotou 715 000 jednotiek.

Ak sa pozrieme na prognózu ekonómov, tí očakávali predaj približne 725 000 nových jednotiek. Naopak, skutočná hodnota bola len 697 000. Podľa odborníkov možno nedávny pokles pripísať sezónnym trendom alebo skutočnosti, že úroková miera v krajine je na rekordne vysokej úrovni.

Predaj nových domov zostáva vedúcim ukazovateľom

V USA sa podpis zmluvy považuje za znak predaja nových domov, ktorý zostáva vedúcim ukazovateľom na kontrolu zdravia realitného sektora. Ak sa pozrieme späť, takéto údaje môžu byť volatilné, ak sa na ne pozeráme na mesačnej báze. Ak sa teraz na údaje pozrieme na medziročnej báze, predaj sa zvýšil o 23,8 %!

Ďalším dôležitým faktorom, ktorý treba vziať do úvahy, sú zásoby existujúcich domov, ktoré sa pohybujú na rekordne nízkych úrovniach. To viedlo k viacerým ponukám potenciálnych kupujúcich na rôzne nehnuteľnosti.

Tento nedostatok zásob zvyšuje aj ceny domov, ktoré boli začiatkom tohto roka v medvedom trende. V tom čase vyššie úrokové sadzby odsúvali kupujúcich nabok, keďže čakali na lepšie makroprostredie.

Ak sa na situáciu pozrieme z väčšej perspektívy, trh s bývaním v USA sa stabilizuje, problémom však naďalej zostávajú vyššie úrokové sadzby. V najbližších dňoch Fed opäť zvýši úrokové sadzby, čo ďalej zvýši náklady na požičiavanie si v krajine.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top