Priemyselná výroba v Nemecku v marci klesla o 3

Inflácia v Nemecku dosiahla v októbri najnižšiu úroveň

Konečne sme sa dočkali údajov o nemeckej priemyselnej výrobe za marec a situácia nevyzerá dobre! Podľa týchto údajov priemyselná výroba klesla ešte menej, ako očakával trh.

Toto oslabenie sa pripisuje slabým výsledkom nemeckého automobilového sektora. Posledné údaje o priemyselnej výrobe totiž vyvolali obavy z recesie v Nemecku, ktoré je jednou z najväčších ekonomík v Európe.

Celkovo sa priemyselná výroba v marci znížila o 3,4 %, zatiaľ čo vo februári sa zvýšila o 2,1 %. Podľa prieskumu analytikov sa počítalo s poklesom len o 1,3 %, zatiaľ čo skutočná hodnota sa ukázala byť 3,4 %.

Na vine je automobilový priemysel

Na začiatku roka bola priemyselná výroba skutočne dobrá, ale nedávny marcový pokles úplne zmenil scenár.

Výroba automobilov, ako aj automobilových súčiastok, klesla o 6,5 %, zatiaľ čo výroba zariadení/strojov sa znížila o 3,4 %. Celkovo sa výroba v prvom štvrťroku v porovnaní so 4. štvrťrokom 2022 zvýšila o 2,%.

Počas marca objednávky nemeckého priemyslu klesli o 10,7 %, čo je jeden z najväčších medzimesačných poklesov od roku 2020.

Podľa ekonómov Commerzbank má nemecký priemysel problémy v dôsledku vysokých úrokových sadzieb na celom svete. Éra vysokých úrokových sadzieb slúži nemeckému hospodárstvu ako prekážka.

V skutočnosti to vyvoláva obavy z recesie v krajine, ktorá by v konečnom dôsledku mohla ovplyvniť celý región EÚ.

V priebehu marca klesol aj vývoz a maloobchodné tržby, čo znamená, že existuje veľká pravdepodobnosť, že HDP za 1. štvrťrok prejde revíziou smerom nadol.

Celkovo zostal HDP zmenený, ak sa pozrieme na medzikvartálnu bázu s poklesom o 0,5 % počas 4. štvrťroka 2022.

Podľa jedného z expertov bude revízia HDP za 1. štvrťrok 2023 smerom nadol signálom, že nemecká ekonomika oficiálne vstúpila do pásma recesie.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top