Prieskum Ecb Spotrebitelia očakávajú nárast inflácie

Člen ECB naznačil zastavenie zvyšovania sadzieb v súvislosti s ochladzujúcou sa infláciou

Podľa nedávneho prieskumu ECB spotrebitelia v eurozóne očakávajú zvýšenie inflácie. Je to prvýkrát od jesenného obdobia, čo sme od ECB dostali takéto správy!

Spotrebitelia v priemere očakávajú, že ceny sa v nasledujúcich 12 mesiacoch zvýšia o 5,0 %. Predtým spotrebitelia očakávali nárast cien len o 4,6 %!

Dlhodobá inflácia sa očakáva na úrovni 2,9 %

Dlhodobé očakávania inflácie v najbližších troch rokoch sú teraz na úrovni 2,9 %. Len mesiac predtým bola rovnaká hodnota len 2,4 %! To naznačuje, že verejnosť z eurozóny verí, že inflácia v najbližších rokoch ďalej porastie.

Pre ECB to vôbec nie je dobrý vývoj, keďže sa snaží zvládnuť inflačnú krízu v eurozóne. ECB sa totiž len pred týždňom rozhodla spomaliť aj tempo zvyšovania sadzieb. Spomenula však, že v záujme víťazstva v poslednom boji proti inflácii je na pláne ďalšie zvyšovanie sadzieb.

Ďalší zaujímavý fakt z prieskumu ECB sa týkal rastu príjmov. Z prieskumu vyplynulo, že verejnosť v EÚ počas nasledujúcich 12 mesiacov neočakáva žiadne zvýšenie svojich príjmov. Naopak, očakávajú zvýšenie výdavkov o 3 doláre.

To znamená, že spotrebitelia v EÚ zaznamenajú pokles úspor, čo v konečnom dôsledku ovplyvní spotrebiteľské výdavky v krajine.

Celkovo bolo na získanie týchto údajov opýtaných približne 14 000 ľudí z rôznych regiónov EÚ. Samotný počet respondentov prieskumu je jedným z dôvodov, prečo ho využívajú aj tvorcovia politiky ECB.

Zatiaľ sa zdá, že nálady verejnosti okolo príjmov, výdavkov a inflácie nie sú vôbec priaznivé. A je veľká šanca, že si tieto zistenia všimne aj ECB. Pokiaľ ide o infláciu, tá je teraz skôr vyčkávacou hrou, keďže ECB sa snaží vymyslieť svoj ďalší postup.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top