Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:17 pm

Prognóza HDP Taiwanu na 2. štvrťrok je podľa analytikov 0,8 %

Prognóza HDP Taiwanu na 2. štvrťrok je podľa analytikov 0,8 %

Taiwan je jednou z krajín, ktorých rast HDP závisí od ich vývozného sektora. Podľa nedávneho prieskumu medzi analytikmi sa predpokladá, že hospodárstvo krajiny bude v druhom štvrťroku 2023 vykazovať pozitívny rast.

Celkovo sa očakáva, že HDP Taiwanu sa v 2. štvrťroku (apríl – jún) v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka zvýši o 0,8 %. Počas 1. štvrťroka 2023 sa HDP krajiny v skutočnosti znížil o 2,87 %, čo uvrhlo hospodárstvo do recesie.

Názory analytikov na nadchádzajúce údaje o HDP sú zväčša dosť zmiešané. Niektorí očakávajú pokles o 0,2 %, zatiaľ čo iní naznačujú rast o 2,0 %. Priemerným číslom je však rast HDP v 2. štvrťroku o 0,8 %.

Taiwanský vývoz na 14-ročnom minime

Počas júna 2023 dosiahol vývoz Taiwanu nové minimum a bol na jednom z najnižších bodov za posledných 14 rokov. Vláda zároveň verí, že rast sa vráti až v novembri 2023.

Za 2. štvrťrok bol v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka zaznamenaný pokles vývozu o 16,9 %. Napriek poklesu je to však stále zlepšenie vzhľadom na pokles o 19,2 % počas 1. štvrťroka.

Podľa spoločnosti Yuanta Investment Consulting nebola domáca spotreba Taiwanu počas 2. štvrťroka 2023 až taká zlá. Pokiaľ ide o 3. štvrťrok, domnievajú sa, že pokles vývozu bude naďalej každým mesiacom menší a menší. Zároveň je veľmi nízka aj pravdepodobnosť septembrového zvýšenia sadzieb.

V máji taiwanská vláda oznámila 2,04 % rast HDP na rok 2023. Aj keby sa tento cieľ podarilo dosiahnuť, bude to jeden z najpomalších rastov za posledných 8 rokov.

Podobne aj banka DBS znížila výhľad ročného rastu taiwanského HDP. Podľa nej sa hospodárstvo v roku 2023 zväčší o 0,5 % v porovnaní s predchádzajúcou prognózou 1,6 %.

Ak sa pozrieme okolo seba, čínska ekonomika v druhom štvrťroku vzrástla o 6,3 %. Je to teda ďalší faktor, ktorý pomôže Taiwanu, keďže Čína je jedným z jeho najväčších vývozných trhov.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top