Rast čínskeho vývozu zostáva pomalý, ale konzistentný

Rast čínskeho vývozu zostáva pomalý, ale konzistentný

Podľa prieskumu medzi analytikmi sa čínsky vývoz v apríli zvýšil, ale oveľa pomalšie ako minulý mesiac. Rast možno pripísať nesplneným objednávkam počas COVID. Pomalý globálny rast však zostáva hlavnou hrozbou pre čínsky vývozný sektor.

Marketing očakáva, že čínsky vývoz sa počas apríla medziročne zvýši o 8,0 % po tom, ako v marci zaznamenal rast o 14,8 %. Hoci rast o 8 % je dobrý, nemôžeme poprieť skutočnosť, že je oveľa pomalší ako ten, ktorý sme zaznamenali počas marca.

Žiadny rast čínskeho dovozu

Na otázku týkajúcu sa dovozu realizovaného čínskou ekonomikou odborníci odpovedali, že sa neočakáva vôbec žiadny rast. Len pred mesiacom bol zaznamenaný medziročný pokles dovozu o 1,4 %, čo vykresľuje nie príliš dobrý obraz čínskej ekonomiky.

Nemôžeme poprieť ani skutočnosť, že hlavní obchodní partneri Číny stoja na pokraji recesie. Okrem toho zlepšenie zaznamenané počas marca poukazuje aj na to, že nesplnené objednávky sú už konečne dokončené.

Ak sa pozrieme na index nákupných manažérov vo výrobnom sektore, ten ukazuje prudký pokles nových vývozných objednávok počas apríla. To poukazuje na problémy, ktorým čelia podniky a čínski politici v období oživenia po skončení krízy COVID.

Podľa ekonóma spoločnosti Nomura je medziročný rast na úrovni 14,8 % prinajlepšom neudržateľný. Zároveň dodali, že rast vývozu bude pravdepodobne jednociferný alebo dokonca klesne do záporných hodnôt.

Dôvodom pre vykreslenie tohto pochmúrneho obrazu čínskej ekonomiky je nárast geopolitického napätia a spomalenie globálnej ekonomiky.

Čína tiež dováža veľa tovaru z Južnej Kórey – Ak sa teda pozrieme na vývoz, ktorý Južná Kórea realizuje do Číny, v apríli klesol o 26,5 %! Takže aj v tomto smere sa zdá, že čínska ekonomika vykazuje známky spomalenia.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top