Rast HDP Južnej Kórey bude v roku 2024 vyšší

Rast HDP Južnej Kórey bude v roku 2024 vyšší

Prezident Južnej Kórey nedávno vystúpil s vyhlásením o raste HDP krajiny v roku 2024. Podľa neho sa rast HDP v roku 2024 zrýchli.

Toto vyhlásenie vychádza zo skutočnosti, že rast HDP Južnej Kórey sa v 2. polroku 2023 zrýchlil. Zároveň sa zlepšili aj obchodné vzťahy medzi Južnou Kóreou a USA, čo bude mať tiež pozitívny vplyv na rast HDP.

Prezident Yoon tiež jasne uviedol, že administratíva pozorne sleduje bezpečnostnú a hospodársku situáciu v krajine. Dodal, že ak vznikne potreba, jeho vláda prijme príslušné opatrenia.

0,6 % rast v 2. štvrťroku 2023

Nedávny Yoonov prejav je súčasťou príprav na ďalší rozpočet krajiny. Vzhľadom na pozitívny sentiment vlády sa zdá, že rok 2024 bude pre krajinu dobrým hospodárskym rokom.

Ďalší pozoruhodný komentár sa týkal tempa hospodárskeho rastu v krajine. Vláda Južnej Kórey sa domnieva, že rast HDP krajiny v roku 2024 bude vyšší ako u väčšiny veľkých ekonomík.

V 2. štvrťroku 2023 zaznamenal HDP Južnej Kórey rast o 0,6 %, pričom podobné čísla vykázal aj 1. štvrťrok. Medián rastu je zatiaľ 0,5 %, čo naznačuje, že rast HDP je už teraz nad prognózami.

Nezávislý prieskum však naznačuje, že v roku 2023 sa rast v Južnej Kórei spomalí a pravdepodobne sa dotkne 1,2 %. V roku 2022 sa rast HDP Južnej Kórey pohyboval okolo 2,6 %.

Na rok 2024 vláda plánuje vyčleniť 487 miliárd USD, ktoré budú použité na výdavky. V porovnaní s údajmi z roku 2023 to predstavuje nárast o 2,8 %.

Pán prezident tiež zdôraznil, že potreba fiškálnej disciplíny zostáva dôležitým prvkom pre zlepšenie úverového ratingu a boj proti domácej inflácii.

Hoci sa krajina snaží zlepšiť svoje vzťahy s USA, má úzke obchodné vzťahy aj s Čínou. Čína totiž patrí medzi hlavných obchodných partnerov Južnej Kórey, pokiaľ ide o príjmy.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top