Rast HDP Singapuru v 3. štvrťroku dosiahol 1,1 %

Rast HDP Singapuru v 3. štvrťroku dosiahol 1,1 %

Z oficiálnych údajov vyplýva, že hospodársky rast Singapuru bol v 3. štvrťroku rýchlejší, ako sa predpokladalo. Dosiahol sa vďaka rastu v rôznych odvetviach vrátane služieb a cestovného ruchu.

Hoci údaje za 3. štvrťrok boli prevažne pozitívne, singapurské orgány varovali pred rôznymi hospodárskymi rizikami vyplývajúcimi z geopolitiky, vysokých úrokových sadzieb & inflácie.

Celkovo bol v 3. štvrťroku zaznamenaný rast HDP na úrovni 1,1 % r/r, čo bolo viac, ako sa v rôznych zdrojoch predpokladalo na úrovni 0,7 %. Celkový rozdiel medzi skutočnou hodnotou & prognózou bol približne +0,4 %, čo naznačuje, že singapurská ekonomika je na dobrej ceste.

Rast Singapuru v 3. štvrťroku bol 1,4 % za štvrťrok

Ak sa pozrieme na sezónne očistené hodnoty rastu v jednotlivých štvrťrokoch, dosiahol približne 1,4 %, čo je viac ako 1 % prognóza. Ekonomika počas 3. štvrťroka 2023 opäť priniesla pozitívne prekvapenie.

Singapurské ministerstvo obchodu sa domnieva, že celkový rast HDP v tomto roku (2023) bude na úrovni 1 %. Pokiaľ ide o rok 2024, úrady uvádzajú rozpätie medzi 1 % – 3 %.

Podľa ekonóma zo spoločnosti Maybank údaje za 3. štvrťrok potvrdzujú, že singapurská ekonomika má všetky predpoklady na to, aby v roku 2024 zaznamenala silný rast. Zároveň dodali, že pozitívne prekvapenie v oblasti hospodárskeho rastu bolo spôsobené zlepšením v sektore služieb, maloobchode a finančných službách.

Člen singapurského ministerstva obchodu prezradil, že krajina čelí aj protivetru vyplývajúcemu zo spomalenia globálneho hospodárstva.

Okrem toho Singapur zápasí aj s vyššou jadrovou infláciou spolu s vyššími úrokovými sadzbami. Podľa úradníkov možno rovnaké problémy pozorovať aj v iných vyspelých ekonomikách, čo situáciu ešte viac komplikuje.

Celkové hospodárstvo Singapuru je úplne závislé od obchodu, čo zdôrazňuje potrebu pokojnejšej geopolitiky a obchodných vzťahov.

Počas 3. štvrťroka Singapur zaznamenal aj zvýšený počet správ, zatiaľ čo vývoz spadajúci do kategórie „nedomácej ropy“ pokračoval v poklese už 13. mesiac po sebe.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top