Rast miezd v USA je napriek rastúcej inflácii už 17 mesiacov pomalý

Obchodný deficit USA v novembri klesol o 2,0 %

Priemerná hodinová mzda (reálna) sa v USA zvyšuje už 17 mesiacov v rade. Zjednodušene povedané, pracovníci teraz dostávajú menej, zatiaľ čo inflácia za posledných 17 mesiacov rástla! Od každodenných základných tovarov až po luxusné položky, všetko zdražuje, zatiaľ čo reálne mzdy klesli!

Tieto dve veci vytvorili dokonalý recept na pokles spotrebiteľských výdavkov. Na druhej strane, veľká časť americkej ekonomiky sa spolieha na vysoké spotrebiteľské výdavky – Takže, zjednodušene povedané, ekonomika USA v dôsledku súčasných hospodárskych podmienok klesá!

Odborníci sa domnievajú, že politika Fedu zameraná na boj proti inflácii by mohla poškodiť aj amerických zamestnancov, ktorí už teraz ťažko platia gule!

Inflácia a rast miezd v USA

Z technického hľadiska mzdy v USA rastú, ak sa pozrieme len na dolárové sumy. V marci 2021 sa priemerná hodinová mzda pohybovala okolo 30 dolárov a v auguste 2022 sa zvýšila na 32,36 dolára.

Inflácia sa však za rovnaké obdobie zvýšila o 11,81 %… Na základe miery inflácie, ak bol váš mesačný rozpočet predtým 5000 USD, teraz by ste na rovnaký rozpočet potrebovali približne 5591 USD.

Nezabúdajme tiež na to, že nie je také jednoduché udržať si plný 40-hodinový pracovný týždeň… Aj keby sa tak stalo, priemerný príjem sa zvýšil len o 368 dolárov!

To nám hovorí, že reálna priemerná mzda v USA v skutočnosti klesla a nedokázala udržať krok s infláciou!

Čo však spôsobuje infláciu? Jednoduchým vysvetlením je, že príliš veľa peňazí v ekonomike môže spôsobiť nerovnováhu na trhoch. To vedie k väčšiemu dopytu, zatiaľ čo strana ponuky zostáva rovnaká! Znížením príjmov ľudí sa teda môže znížiť dopyt, a tým sa môže pomôcť aj inflácii.

Na papieri táto teória funguje naozaj dobre, ale nezabúdajme, že to veľmi sťaží život priemerného amerického robotníka!

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top