Aktualizované 3 marca, 2023 o 10:45 am

Rast počtu pracovných miest podľa Ilo v roku 2023 celosvetovo klesne o 50

Rast počtu pracovných miest podľa Ilo v roku 2023 celosvetovo klesne o 50

V roku 2022 bol zaznamenaný celosvetový rast pracovných miest na úrovni 2 %. Medzinárodná organizácia práce (ILO) sa však domnieva, že v roku 2023 klesne na 1 %. Niektoré z dôvodov tohto poklesu rastu zamestnanosti sú vysoká inflácia, vojna na Ukrajine a vysoké úrokové sadzby.

Okrem toho správa MOP odhalila aj nárast počtu nezamestnaných na celom svete. V roku 2023 dosiahne podľa MOP celkový počet nezamestnaných 208 miliónov, čo predstavuje nárast o 3 milióny. Uviedli tiež, ako inflácia výrazne ovplyvní reálne mzdy, pričom pôjde o celosvetový jav.

Tieto správy prichádzajú v čase, keď sa krajiny na celom svete snažia zotaviť z hospodárskeho šoku. Okrem toho tu máme koronavírus, ktorý pustoší celú Čínu.

Podľa riaditeľa MOP spomalenie globálneho rastu zamestnanosti znamená, že strata pracovných miest počas COVID-19 sa neobnoví počas niekoľkých nasledujúcich rokov. V tejto súvislosti sa MOP domnieva, že obnova pred rokom 2025 nebude možná.

Neformálne pracovné miesta sa v najbližších rokoch obnovia

Jedným z osobitných trendov na celom svete je znižovanie počtu neformálnych pracovných miest. V najbližších rokoch však pravdepodobne dôjde k obratu tohto trendu, čo je vlastne dobrá správa pre globálny trh práce.

Predtým MOP odhadovala na rok 2023 rast zamestnanosti na úrovni 1,5 %. Teraz sa však prognóza znížila na 1 % len pre tento rok.

V dôsledku súčasného spomalenia rastu budú musieť pracovníci na celom svete prijať menej kvalitné pracovné miesta. Okrem toho budú tieto pracovné miesta aj nízko platené s menším počtom pracovných hodín.

MOP sa domnieva, že tempo rastu cien bude oveľa vyššie ako príjmy z práce. S týmto nárastom životných nákladov sa viac ľudí dostane do chudoby.

A ak budeme svedkami spomalenia globálnej ekonomiky, v roku 2023 sa situácia ešte zhorší.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top