Rast počtu pracovných miest v Kanade zostal v decembri nezmenený

Rast počtu pracovných miest v Kanade zostal v decembri nezmenený

V decembri 2023 pribudlo v kanadskom hospodárstve 100 pracovných miest. Všetky tieto pracovné miesta boli navyše vytvorené len na čiastočný úväzok, čo naznačuje, že na kanadskom trhu práce nedošlo k žiadnej zmene.

Miera nezamestnanosti v decembri dosiahla 5,8 %, čo je vzhľadom na veľkosť kanadského hospodárstva vysoká hodnota.

Kanadský sektor služieb zaznamenal pozitívny rast počtu pracovných miest

Ak sa pozrieme na pracovné miesta vo výrobnom sektore, počet pracovných miest sa znížil o 42900. Naopak, v kanadskom sektore služieb pribudlo 43 100 pracovných miest. Najviac týchto pracovných miest bolo k dispozícii najmä v oblasti technických, vedeckých a odborných služieb.

Celkovo boli údaje z kanadskej strany podobné tým, ktoré boli zaznamenané v USA. Dá sa povedať, že obe ekonomiky zaznamenávajú silný rast miezd.

Vzhľadom na tieto čísla má zmysel, aby Bank of Canada zostala ostražitá, pokiaľ ide o inflačné riziká. Vzhľadom na slabé údaje z ISM sa inflačné riziko smerom nahor výrazne zvýšilo. V tejto súvislosti sa niektorí odborníci domnievajú, že trh vníma marcové/aprílové zníženie sadzieb ako príliš agresívne.

Stručne povedané, decembrová správa bola pre kanadskú ekonomiku nevýraznou udalosťou, keďže nevykázala žiadnu zmenu. Počet obyvateľov Kanady poskočil o 74 000, ale miera zamestnanosti zostala rovnaká. To je znakom toho, že miera zamestnanosti sa znížila, keďže pracovných miest je stále rovnaký počet, ale ľudí je viac.

Okrem toho miera nezamestnanosti v Kanade vykázala malú pauzu. Je to prvý prípad po takmer šiestich mesiacoch, čo umožňuje trhu práce trochu sa nadýchnuť.

Ďalší expert uviedol, že správa bola zmiešaná, čo znamená, že Bank of Canada pravdepodobne počká s prvým znížením sadzieb do júna 2024.

Záverom je, že trh práce v Kanade vykazuje známky ochladenia v decembri 2023. To potvrdzuje, že kanadský trh práce & a celková ekonomika zápasia s problémami.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top