Rast sektora služieb v USA zaostáva za očakávaniami trhu

HSBC - Sila amerického dolára bude tentoraz konzistentná

Nedávno zverejnený index nevýrobného sektora ISM z USA odhalil spomalenie podnikateľskej aktivity v sektore služieb v marci.

Z údajov vyplýva, že cenový tlak v krajine sa spomaľuje, rovnako ako tempo zadávania nových objednávok. Celkovo údaje poukazujú na expanziu sektora služieb, tempo expanzie je však nižšie, ako predpokladali ekonómovia.

Index ISM nevýrobného sektora klesol na 51,2

Počas marca sa hodnota indexu ISM nevýrobného sektora dotkla 51,2 bodu. Išlo o nižšiu hodnotu, ako bola posledná mesačná hodnota 55,1 počas februára. Podobne aj v januári bola zaznamenaná hodnota 55,2.

Celkovo to poukazuje na trend spomalenia rastu v sektore služieb USA od januára do marca. Napriek postupnému poklesu indexu sa však stále nachádza nad strednou hranicou 50, čo hovorí o tom, že expanzia stále pokračuje.

Podľa Anthonyho Nievesa (predsedu ISM) bolo v posledných mesiacoch zaznamenané spomalenie rastu sektora služieb.

Zaplatené ceny spojené so vstupmi totiž klesli na úroveň 59,5. Takáto nízka hodnota bola naposledy zaznamenaná len v roku 2022, čo hovorí o tom, že situácia v americkom sektore služieb nie je úplne dobrá.

Nové prijaté objednávky sa tiež znížili z hodnoty 62,6 počas februára na iba 52,2 v marci. Podľa odborníkov sú nové objednávky z oblasti služieb významnou súčasťou americkej ekonomiky. Postupný pokles nových objednávok teda tiež poukazuje na pomalý pochod smerom k poklesu.

Podľa odborníkov bol celkový vývoj tržieb v krajine zdravý, existujú však určité obavy z neistých hospodárskych vyhliadok krajiny.

Základom problémov je agresívny Fed a jeho odhodlanie zvyšovať úrokové sadzby. Táto politika síce ochladila ceny, ale zároveň ovplyvňuje ekonomiku USA ako celok.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top