Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:29 pm

RBA ponecháva úrokovú sadzbu na úrovni 4,10 % a signalizuje ďalšie zvyšovanie sadzieb

RBA: Michele Bullocková vymenovaná za novú guvernérku

Austrálska centrálna banka na nedávnom zasadnutí ponechala svoju úrokovú sadzbu na stabilnej úrovni, ale dala jasne najavo, že môže dôjsť k ďalšiemu zvyšovaniu sadzieb.

Dôvodom tohto krátkeho zastavenia bolo zhodnotenie presného vplyvu zvýšenia sadzieb vykonaného v minulosti. Zdá sa však, že RBA je naďalej odhodlaná pokračovať v kampani sprísňovania sadzieb. To zároveň odhaľuje, že inflácia zostáva pre RBA veľkým problémom, keďže všetky svoje politiky formuje smerom k nej!

RBA ponecháva úrokovú sadzbu na 11-ročnom maxime

Na júlovom zasadnutí RBA (Reserve Bank of Australia) ponechala úrokovú sadzbu na nezmenenej úrovni, ktorá je v súčasnosti na 11-ročnom maxime. Úroková sadzba v Austrálii bola naposledy zvýšená v máji o 400 bázických bodov, čím dosiahla úroveň 4,10 %.

Hráči na trhu zväčša očakávali pozastavenie zvyšovania sadzieb, zatiaľ čo ekonómovia si týmto výsledkom neboli až takí istí.

Po rozhodnutí RBA austrálsky dolár (AUD) voči americkému doláru klesol o 0,4 % a naposledy sa pohyboval na úrovni 0,06647 USD. Pre nadchádzajúce augustové zasadnutie RBA trh v súčasnosti oceňuje 50 % šancu na zvýšenie sadzieb, čím sa hotovostná sadzba zvýši na 4,35 %.

Guvernér RBA na zasadnutí hovoril o tom, že vyššie úrokové sadzby sú potrebné na zabezpečenie rovnováhy medzi dopytom a ponukou. Dodal tiež, že RBA chce po nedávnom zvýšení sadzieb získať jasnejší obraz o hospodárskom výhľade.

V súčasnosti sú pre RBA najväčšími neistotami globálna ekonomika a spotreba domácností. Akonáhle teda RBA dostane do rúk viac ekonomických údajov, bude jej ďalší postup jasný.

Podľa jedného z odborníkov rozhodnutie RBA pozastaviť zvyšovanie sadzieb odhaľuje, že austrálsku ekonomiku ovplyvňujú globálne hospodárske podmienky.

RBA teoreticky plánuje poškodiť hospodársky pokrok tým, že zníži spotrebu, čo umožní aj pokles inflácie.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top