Aktualizované 6 októbra, 2023 o 10:06 am

RBA ponecháva úrokovú sadzbu nezmenenú na úrovni 4,10 %

RBA ponecháva úrokovú sadzbu nezmenenú na úrovni 4,10 %

Dlho očakávané zasadnutie RBA (Royal Bank of Australia) sa konečne skončilo, keďže centrálna banka neurobila žiadne zmeny vo svojej politike úrokových sadzieb. Ponechaním základnej úrokovej sadzby na nezmenenej úrovni dal guvernér RBA jasne najavo, že cyklus sprísňovania sa blíži ku koncu.

Tento vývoj prichádza v čase, keď RBA konečne získala kontrolu nad infláciou, ktorá sa jej kedysi vymkla spod kontroly. Teraz, keď sa problém inflácie podarilo dostať pod kontrolu, však už nemá zmysel žiadne nové zvyšovanie sadzieb.

Na septembrovom zasadaní bola úroková sadzba v Austrálii ponechaná na nezmenenej úrovni blízko 4,10 %, keďže údaje o inflácii sú v súlade s prognózami centrálnej banky. RBA verí, že sa jej do konca roka 2025 podarí dosiahnuť inflačný cieľ na úrovni 2 % až 3 %.

Na kontrolu inflácie je potrebné ďalšie zvyšovanie sadzieb

Guvernér RBA však zároveň jasne uviedol, že na úplnú kontrolu inflácie môže byť potrebných ešte niekoľko zvýšení sadzieb, k čomu však v dohľadnom čase nedôjde.

Podobný výsledok septembrového zasadnutia očakávali zväčša aj ekonómovia a trhové subjekty. K tomuto záveru dospeli na základe údajov o zamestnanosti, mzdách a inflácii, ktoré dopadli pod očakávania. Na tomto fronte teda existovalo len veľmi málo dôvodov na to, aby RBA pristúpila k ďalšiemu zvýšeniu sadzieb.

Po týchto správach austrálsky dolár (AUD) pokračoval vo svojom medveďom trende a pohyboval sa v blízkosti 0,6384 USD (-1,2 %). Takýto nízky kurz AUD voči USD je jedným z najnižších za tento týždeň.

V prípade posledného zasadnutia RBA v roku 2023 sa šanca na zvýšenie sadzieb teraz pohybuje na úrovni 30 % z predchádzajúcej prognózy 36 %. Na tomto fronte je teda teraz menšia šanca na ďalšie zvýšenie sadzieb do konca roka 2023.

Podľa guvernéra RBA inflácia klesla, zatiaľ čo trh práce naďalej vykazuje silu. Okrem toho aj ekonomika funguje optimálne a plne využíva svoje kapacity.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top