Recesia je nevyhnutná, pretože Fed sa snaží obmedziť infláciu

Obchodný deficit USA v novembri klesol o 2,0 %

Luke Ellis (generálny riaditeľ hedžového fondu Man Group) sa nedávno podelil o svoj názor na to, že recesia v USA je v súčasnosti nevyhnutná, keďže Fed zvyšuje úrokové sadzby v snahe obmedziť infláciu. Federálny rezervný systém sa všemožne snaží dostať infláciu na úroveň okolo 2 % a jediným nástrojom v jeho arzenáli je zvyšovanie úrokových sadzieb.

V USA dosiahla inflácia v priebehu júna najvyššiu úroveň 9,1 %, ale v dôsledku opatrení Fedu sa v súčasnosti pohybuje okolo 8,5 %. V istom zmysle sa teda inflácia skutočne spomaľuje, ale od cieľa Fedu na úrovni 2 % je ešte stále ďaleko.

Spomaľujúci sa dopyt a spotrebiteľské výdavky

Tento príbeh zvyšovania úrokových sadzieb v USA má však aj druhú stránku… To, čo sa Fed snaží dosiahnuť, je tlmiť dopyt bez toho, aby pracoval na zlepšení ponukovej strany. To následne znižuje spotrebiteľské výdavky a vytvára ilúziu, že inflácia sa spomaľuje.

V dôsledku toho teraz USA hrozí inflácia, ak sa Fed neodkloní od svojej cesty zvyšovania úrokových sadzieb. Ak sa pozrieme na budúce usmernenie Fedu, signalizoval spomalenie tempa zvyšovania sadzieb, ale o znižovaní úrokových sadzieb sa nehovorilo.

Pri pohľade na súčasnú situáciu sa teda zdá, že recesia v USA je v súčasnosti realitou, ktorá je len trochu vzdialenou budúcnosťou.

Aj preto sa Ellis podelil o svoj názor na celé toto trápenie… Podľa Ellisa sa inflácia v USA bude počas budúceho roka pohybovať okolo 3,5 – 4 %, čo bude dostatočnou zámienkou na to, aby Fed zastavil zvyšovanie sadzieb.

Avšak aj keď Fed stiahne nohu z plynu, bude už trochu neskoro, keďže recesia sa už stala nevyhnutnou.

Názory, ktoré zdieľa Ellis, sú vlastne podobné tým, ktoré zdieľa aj generálny riaditeľ JPMorgan Chase & Co. Generálny riaditeľ JPMorgan Chase uviedol, že hospodárstvo USA bude čeliť recesii, keď sa priblížime k polovici roka 2023.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top