Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:28 pm

Rekordný obchodný prebytok Južnej Kórey na pozadí oživenia vývozu

Rast HDP Južnej Kórey bude v roku 2024 vyšší

Pokles vývozu v Južnej Kórei sa v júni spomalil, čo je pre hospodárstvo krajiny sľubným znamením. Okrem toho sa zvýšil aj vývoz automobilového priemyslu a polovodičov, čo pripravilo pôdu pre zaznamenanie prebytku obchodnej bilancie v tomto roku.

Junijný vývoz Južnej Kórey dosiahol 54 mld.

Podľa štatistík vývoz zo štvrtej najväčšej ázijskej ekonomiky v júni v porovnaní s predchádzajúcim rokom klesol o 6 %. Celkovo vývoz Južnej Kórey v júni predstavoval len 54,24 USD, čo vykazuje známky oživenia vzhľadom na to, že v máji došlo k poklesu vývozu o 15,2 %.

Podľa príslušného ministerstva sa zlepšovanie obchodnej bilancie pravdepodobne zastaví v júli a auguste. Príčina sa pripisuje sezónnym faktorom. Sú však optimistickí, že obchodná bilancia Južnej Kórey sa po niekoľkých mesiacoch pravdepodobne opäť dostane do správnych koľají.

Ekonómovia očakávali pokles vývozu o 3 %, zatiaľ čo skutočná hodnota sa ukázala byť približne 6 %. Aj to je však vzhľadom na májový pokles o 15,2 % zlepšenie.

Vývoz z polovodičového priemyslu sa tiež znížil o 28 %, čo je jeden z najmenších poklesov za posledných 8 mesiacov. Na druhej strane, vývoz automobilov sa zvýšil o 58,3 %, čo podporilo hospodársky výsledok.

Ak sa pozrieme na údaje o vývoze podľa krajov, dodávky z Južnej Kórey do Číny klesli o 19 %. Tento pokles je opäť jedným z najmenších za posledných niekoľko mesiacov. Okrem toho dodávky do USA klesli len o 1,9 %, zatiaľ čo vývoz do EÚ vyskočil o 9,2 %.

Dovoz, ktorý tiež prispieva k prebytku obchodnej bilancie, sa v rovnakom období znížil o 11,7 %. Celkovo bol zaznamenaný vývoz v hodnote približne 53,11 miliardy USD, čo je pre krajinu dobrým znamením.

V júni dosiahol obchodný prebytok Južnej Kórey 1,13 mld. USD, čo je dobré znamenie vzhľadom na to, že krajina čelila deficitu 15 mesiacov po sebe.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top