Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:35 pm

Ropa Brent klesá v súvislosti s obavami z hospodárskeho spomalenia

Podľa spoločnosti Bofa zostanú ceny ropy volatilné

Ceny ropy Brent v stredu klesli napriek zníženiu dodávok, ktoré oznámili krajiny ako Saudská Arábia a Rusko. Príčinu tohto poklesu možno pripísať spomaleniu hospodárskeho rastu vo svete, ktoré poškodzuje náladu na trhu.

Ropa Brent sa naposledy obchodovala so stratou 0,6 %, čo zodpovedá 46 centom. Pri poslednej kontrole bola cena jedného barelu ropy Brent 75,79 USD, čo je stále viac ako ceny z posledných rokov.

Na druhej strane, futures na americkú ropu WTI sa obchodovali dokonca oveľa nižšie ako ropa Brent. Cena futures kontraktov na ropu WTI sa naposledy pohybovala na úrovni 70,86 USD za barel, keď si pripísala 1,5 %.

Na základe týchto dvoch referenčných ropných indexov teda ropa WTI mierne vzrástla, zatiaľ čo ropa Brent mierne klesla, čo situáciu ešte viac zamotáva.

Ceny ropy zostávajú pod tlakom

Ceny ropy zostávajú zväčša pod tlakom, keďže v Európe a USA sa chystá ďalšie zvyšovanie sadzieb. Okrem toho sa v dôsledku boja proti inflácii spomalilo aj globálne hospodárstvo, čo teraz tiež škodí dopytu po rope.

Na základe týchto trhových podmienok je pohyb cien ropy smerom dozadu a dopredu veľmi pravdepodobný. Okrem toho sa pozornosť bude sústreďovať na politiku centrálnych bánk a hospodárske ukazovatele z Číny, ktorá zostáva hlavným spotrebiteľom ropy. Aj preto niektorí analytici predpokladajú, že ceny ropy Brent sa budú obchodovať v blízkosti 75 USD za barel.

Nedávny prieskum z Číny tiež ukázal spomalenie rastu v sektore služieb spolu s výrobným sektorom. Ide teda o ďalší faktor, ktorý udržiava ceny ropy pod tlakom.

Pokiaľ ide o ďalší vývoj, trh bude hľadať podnety v zápisnici zo zasadnutia FOMC spolu s nadchádzajúcim zasadnutím FOMC.

Zdá sa, že nedávno oznámené zníženie ťažby len dočasne pozdvihlo trh. Teraz, keď sa začína prejavovať realita, sa zdá, že ceny ropy môžu zaznamenať ďalší pokles.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top