Ropa klesá o 2 doláre, keďže rastie strach z dopytu

Podľa spoločnosti Bofa zostanú ceny ropy volatilné

Obavy z dopytu začali zatieňovať trh s ropou napriek tomu, že Rusko a Saudská Arábia oznámili zníženie ťažby. Obe tieto krajiny potvrdili, že budú v znižovaní ťažby pokračovať aj počas zvyšku roka 2023.

Podľa odborníkov to poukazuje na to, že hlavnou hnacou silou cien ropy je globálna hospodárska situácia. Vzhľadom na makroekonomické problémy, ktorým čelia veľké ekonomiky, sa trhy domnievajú, že dopyt po rope zostane znížený.

WTI sa obchoduje za 87,13 USD

V dôsledku týchto obáv stratil futures kontrakt na ropu Brent 2,02 USD, čo predstavuje približne 2,22 % jeho hodnoty. Podobne klesol aj kontrakt WTI, a to o 2,35 %, čo predstavuje približne 2,10 USD. Po tomto poklese sa Brent obchodoval na úrovni takmer 88,90 USD, zatiaľ čo obchodná cena WTI bola 87,13 USD.

Predtým sa uskutočnilo online zasadnutie OPEC+, na ktorom sa rozhodlo, že produkčná politika skupiny sa meniť nebude. Ďalšie zasadnutie JMMC (OPEC+) sa uskutoční koncom novembra.

Podľa analytika sa trh v súčasnosti sústreďuje na neblahé účinky vysokých úrokových sadzieb a z nich vyplývajúce napätie. To zatieňuje znižovanie ponuky, ktoré oznámili členovia OPEC+.

V stredu ministerstvo energetiky Saudskej Arábie oznámilo, že zníženie dodávok bude do konca roka 2023 predstavovať 1 mil. barelov denne.

Podobne aj zníženie dodávok z ruskej strany bude do konca roka 2023 predstavovať približne 300 tis. barelov denne. Okrem toho Rusko tiež oznámilo, že prehodnotí zníženie ťažby o 500 mil. barelov denne, ktoré malo dobrovoľný charakter.

Podľa podpredsedu ruskej vlády zníženie dodávok zo strany Ruska a ďalších krajín stabilizovalo trh s ropou a prospelo všetkým krajinám ťažiacim ropu. Hoci tieto opatrenia pomáhajú podporovať vyššie ceny ropy, zároveň poškodzujú jej dopyt, keďže spotrebitelia sa snažia používať menej ropných produktov.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top