Ropa klesla o 0,6 %, keďže sa blíži stretnutie OPEC+

Ropa klesla o 0,6 %, keďže sa blíži stretnutie OPEC+

Oba futures kontrakty na ropu v utorok klesli, keďže dlho očakávané zasadnutie OPEC+ je už za rohom. V skutočnosti už ropné futures vymazali väčšinu svojich ziskov z posledných dní a momentálne sa nachádzajú v červených číslach.

Zdá sa, že účastníci trhu zaujali opatrnejší prístup, keďže čakajú na výsledok nadchádzajúceho zasadnutia OPEC+. Očakáva sa, že všetci členovia OPEC+ budú diskutovať o už ohlásených zníženiach dodávok spolu s prípadnými novými.

Zníženie dodávok ropy sa predĺži do roku 2024

Keďže globálny rast nie je taký rýchly, ako sa pôvodne očakávalo, existuje veľká šanca, že znižovanie dodávok sa bude ďalej predlžovať, aby sa podporili ceny ropy.

V dôsledku toho futures na ropu Brent stratili 0,51 USD a klesli o 0,6 %. Podobne aj futures na ropu WTI stratili 0,51 USD zo svojej hodnoty (približne -0,7 % zmena). Pri poslednej kontrole bola obchodná cena futures na ropu Brent 81,81 USD, zatiaľ čo futures na ropu WTI sa obchodovali na úrovni takmer 77,32 USD.

V pondelok si oba tieto ropné kontrakty pripísali +2 % po tom, ako sa objavili správy, že členovia OPEC+ budú 26. novembra uvažovať o ďalšom znížení dodávok. Rast však bol obmedzený, keďže väčšina týchto ziskov sa počas utorkovej seansy zvrátila.

Teoreticky bude ďalšie zníženie dodávok zo strany členov OPEC+ býčím faktorom pre ceny ropy, ako aj pre budúce ropné kontrakty.

Podľa jedného z expertov zasadnutie OPEC+ pravdepodobne povedie k ďalšiemu zníženiu dodávok aj v priebehu roka 2024. Ak teda vezmeme do úvahy túto prognózu, znamená to, že ceny ropy zažijú v najbližších mesiacoch ďalší rast.

V porovnaní s cenami ropy zo septembra bol zaznamenaný pokles o 16 %, čo znamená, že dopyt po rope zostáva napriek hlbokému zníženiu ponuky slabý. Trh sa zároveň obáva o vyhliadky rastu Číny, ktorá je zároveň najväčším dovozcom ropy na svete.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top