Ropa klesla o 2,5 %, keďže Saudská Arábia znížila ceny

Ropa klesla o 2,5 %, keďže Saudská Arábia znížila ceny

Po znížení cien zo strany Saudskej Arábie ceny ropy výrazne klesli. Ďalším faktorom, ktorý spôsobil pokles cien ropy, bola zvýšená ťažba členov OPEC.

Ropa WTI stratila 2,7 %, zatiaľ čo ropa Brent v súvislosti s oznámením zníženia cien klesla o 2,5 %. Obchodná cena Brentu bola 76,77 USD so zmenou o – 1,99 USD, zatiaľ čo nová cena WTI bola 71,8 USD so zmenou o – 2,01 USD.

Počas prvých siedmich dní roka 2024 ceny ropy poskočili o 2 % v dôsledku zvýšeného geopolitického napätia & a nádejí na zvýšený dopyt.

Ľahká ropa na historických minimách

To všetko sa však náhle skončilo, keď sa Saudská Arábia rozhodla znížiť ceny svojej ľahkej ropy. Po tejto zmene sú teraz ceny saudskej ľahkej ropy na 27-mesačnom minime.

Podľa odborníkov týmto krokom reagovala na ostatných členov OPEC a problémy s dodávkami. V ďalšej správe sa uvádza, že ostatné krajiny ako Nigéria, Angola a Irak kompenzujú zníženie ťažby ropy zo Saudskej Arábie. Načasovanie zníženia cien je rozhodujúce aj preto, že jedna krajina vystúpi zo skupiny OPEC.

V tejto súvislosti analytik zo spoločnosti IG uviedol, že ropa bude v roku 2024 pravdepodobne medvedia. Dôvodom tejto prognózy bola vyššia produkcia, nižšia OSP a nárast zásob. Jediným faktorom, ktorý podporuje ceny ropy v roku 2024, je zvýšené geopolitické napätie v regióne.

Ak sa viaceré krajiny rozhodnú nepokračovať v navrhovanom znižovaní cien, nie je možné, aby ropa zostala na súčasných úrovniach. Dopyt je totiž stále slabý, zatiaľ čo veľké ekonomiky sa snažia o deflačné opatrenia. V dôsledku toho nemôžeme vkladať nádeje na vyššie ceny ropy len do trhu.

Na udržanie alebo posunutie súčasných cien vyššie budú musieť členovia OPEC a OPEC+ koordinovať ďalšie znižovanie dodávok.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top