Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:08 pm

Ropa končí svoju 7-týždňovú býčiu rally; pozornosť sa teraz sústreďuje na Čínu

Ceny ropy začnú rok 2024 v červených číslach v súvislosti s obavami o dodávky

Zdá sa, že sedemtýždňová býčia rallye ropy sa definitívne skončila. Pri pohľade do budúcnosti budú ceny ropy do veľkej miery závisieť od toho, koľko ropy bude nakupovať Čína pre svoje hospodárstvo. Ak teda bude čínsky dopyt silný, udrží trh s ropou v podpore, zatiaľ čo slabý dopyt povedie k ďalším stratám.

Počas piatkovej seansy zostali ceny ropy pozitívne a dokonca nadviazali na svoj minulodenný nárast. Býčí trend v posledných dvoch dňoch týždňa však nestačil na kompenzáciu 3-dňovej série strát. Týždeň sa skrátka skončil stratou, keďže náskok z posledných 2 dní bol hlboko pod stratami z prvých 3 dní.

WTI sa obchoduje na úrovni 81,25 USD

WTI, s ktorou sa obchoduje na newyorskej burze, v piatok vyskočila o 1 % a týždeň ukončila v blízkosti úrovne 81,25 USD. Celkovo si WTI pripísala 86 centov, čo bolo menej ako 1,3-percentný zisk zo štvrtka. Nezabúdajme však, že ceny WTI od pondelka do stredy klesli o 4,6 %.

Ak sa teda pozrieme na cenu WTC za týždeň, stratila 2,3 % svojej hodnoty a zároveň tým ukončila svoju niekoľkotýždňovú býčiu rally.

Pokiaľ ide o ropu Brent z londýnskej burzy, aj tá zostala v piatok v kladných číslach so ziskom 0,8 % (0,68 USD) a týždeň uzavrela v blízkosti 84,80 USD. Len o deň skôr si ropa Brent pripísala aj podobný percentuálny zisk. Pokiaľ ide o týždennú výkonnosť ropy Brent, stratila 2,8 % svojej hodnoty, čo je približne o 0,5 % viac ako WTI.

Zo širšieho hľadiska možno konštatovať, že dopyt po rope v USA zostane stabilný, ale spotreba pohonných hmôt môže klesnúť. Najmä preto, že sa končí letná sezóna, čo znamená menšiu potrebu klimatizácie.

Podľa jedného z expertov z ING má trh s ropou stále dostatok priestoru na to, aby sa posunul vyššie. Domnieva sa totiž, že podmienky na trhu s ropou sa v 2. polroku 2023 zlepšia s veľmi vysokou pravdepodobnosťou deficitu.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top