Ropa sa v piatok zmenila na zelenú, ale za celý týždeň klesla o 5 %

Ropa sa v piatok zmenila na zelenú, ale za celý týždeň klesla o 5 %

Piatková seansa umožnila cenám ropy získať späť časť stratených pozícií. Podľa analýz to bolo spôsobené najmä tým, že obchodníci nakupovali pokles po nedávnom medveďom trende.

Z ďalších správ Saudská Arábia uviedla, že znižovanie dodávok bude pokračovať aj v roku 2024. Zdá sa však, že trhy týmto komentárom neveria, keďže ceny ropy za týždeň stále klesli o 5 %.

Zvýšenie ťažby ropy v USA

Povedať, že ponuka a dopyt prechádzajú zmenou, by vôbec nebolo úplne nesprávne. V USA bol zaznamenaný výrazný nárast produkcie ropy, čo vlastne viedlo k prebytku na strane dopytu.

Zdá sa, že aj americký dolár si vytvoril určitú koreláciu s ropou, keďže v rovnakom období tiež klesol. Obchodníci sa v tejto súvislosti domnievajú, že napriek jastrabím komentárom zo strany Fedu centrálna banka so zvyšovaním sadzieb skončila.

Okrem toho sa niektorí obchodníci obávajú aj vyhliadok na recesiu, ktorá sa začne v roku 2024. V takom prípade by americká ekonomika dostala veľký úder & pravdepodobne by to ovplyvnilo aj americké trhy.

Ak to teda zoberieme do úvahy, od budúceho roka je vyššia pravdepodobnosť výraznejšieho znehodnotenia USD voči ostatným menovým párom.

V súčasnosti sa obchodná cena ropy WTI pohybuje na úrovni 74,03 USD, zatiaľ čo ropa Brent sa obchoduje v blízkosti 78,52 USD s krátkodobým nárastom. Podľa niektorých analytikov je nedávna cenová akcia ropy znakom toho, že väčšia volatilita je už za rohom.

Pri pohľade do budúcnosti je najvýraznejšou rezistenciou úroveň 80,00 USD, po ktorej nasleduje 84 USD a následne 90 USD. Na týchto úrovniach je vyššia pravdepodobnosť silného predaja alebo vyberania ziskov, keďže obchodníci opúšťajú trh.

Na druhej strane máme podporu na úrovni 74 USD, po ktorej nasleduje 70 USD, čo je tiež okrúhle číslo. Ak sa ceny ropy dotknú 70 USD alebo nižšie, šanca na intervenciu OPEC+ sa výrazne zvýši.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top