Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:28 pm

Rusko predá do augusta 18,9 milióna dolárov v cudzej mene

Ruský rubeľ (RUB) sa po krátkom prekročení úrovne 100 zotavuje

Podľa najnovších informácií ruského ministra financií plánuje krajina v období od 7. júla do 4. augusta predať devízy v hodnote 18,9 milióna USD, teda približne 1,7 miliardy rubľov. V porovnaní s údajmi z minulého mesiaca ide o výrazný pokles.

Všetko sa to začalo v januári, keď Rusko po niekoľkomesačnej nečinnosti začalo s intervenciami na devízovom trhu. Zmena sa začala, keď Rusko začalo predávať jüan (CNY) namiesto iných mien zo Západu, ako sú euro a USD. Rusko totiž tieto meny dokonca klasifikovalo ako nepriateľské, keďže západné krajiny na ne uvalili sankcie.

Odklon Ruska od amerického dolára a prechod k CNY poukazuje aj na rastúcu silu čínskej meny. Ak sa pozrieme okolo seba, obchodovanie s CNY enormne rastie. Len pred mesiacom dovážal ropu z Ruska aj Pakistan a platbu uskutočnil v CNY, čo nám napovedá, že Rusko to s týmto posunom myslí naozaj vážne.

V nasledujúcich mesiacoch by mal predaj devízových prostriedkov zo strany Ruska predstavovať 34,9 miliardy rubľov. Na druhej strane sa odborníci domnievajú, že devízové predaje Ruska sa budú pohybovať niekde okolo 57 miliárd rubľov.

Ak sa pozrieme na predchádzajúce obdobie (6. júna – 7. júla), ministerstvo plánovalo predať devízové rezervy v hodnote 74,6 rubľa. Táto suma mala byť použitá na kompenzáciu nižších príjmov z predaja ropy a plynu.

Ruská vláda využíva intervencie na devízovom trhu na tvorbu rezerv alebo na krytie výpadkov. V poslednom čase sa hodnota a frekvencia týchto intervencií zvýšila po zavedení západných sankcií na ruský vývoz.

Za mesiac jún budú príjmy Ruska približne 30,3 mld. rubľov, čo je pod očakávaniami. To by viedlo k výpadku vo výške 4,5 mld. rubľov, čo znamená ďalšie devízové intervencie.

Znížené príjmy totiž zároveň posunuli rozpočtový deficit Ruska v období január – máj na 3,41 bilióna rubľov. Hoci sme len v polovici roka 2023, rozpočtový deficit Ruska je už teraz oveľa vyšší, ako sú ciele na konci roka 2023!

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top