Rusko v reakcii na západné sankcie znižuje produkciu ropy o 5 %.

Rusko v reakcii na západné sankcie znižuje produkciu ropy o 5 %.

Zdá sa, že západné sankcie sa Rusku konečne začínajú vracať, keďže krajina oznámila zníženie ťažby ropy o 5 %. Znamená to zníženie o takmer 500 000 barelov denne, čo je približne 5 % produkcie Ruska v januári.

Stalo sa tak v čase, keď západné krajiny uvalili sankcie na dovoz ruskej ropy. Existuje jedna skupina, ktorá sa domnieva, že Rusko oznámilo toto opatrenie kvôli západným sankciám.

Existujú však aj analytici, ktorí sa domnievajú, že Rusko pristúpilo k tomuto kroku z dôvodu nízkeho dopytu po rope. Ďalším scenárom je, že možno je to tak trochu oboje – západné sankcie aj znížený dopyt.

Rusko sa snaží nájsť nových odberateľov

Podľa analytikov je pre Rusko ťažké nájsť kupcov pre svoje ropné produkty. A zákaz EÚ na rôzne rafinované výrobky z Ruska situáciu ešte viac zintenzívnil.

Pred zákazom ruských palív z 5. decembra krajiny EÚ dopĺňali svoje zásoby ruskou ropou. Po zavedení cenového stropu však došlo k náhlemu poklesu ruského vývozu do EÚ.

Podľa dostupných údajov bol vývoz ruskej ropy po mori v decembri 2022 na 2-ročnom minime.

V Rusku už Vladimir Putin kritizoval strop na ceny ropy zavedený západnými krajinami a označil ho za hlúposť. V skutočnosti Putin tiež zdôraznil tri rôzne možnosti, prostredníctvom ktorých sa krajina môže brániť!

Po správach z Ruska bol zaznamenaný 2 % skok v cenách ropných futures. Tieto zisky sa však ukázali ako krátkodobé a rýchlo sa obrátili.

Nakoniec, Rusko je významným hráčom na trhu s ropou a západné krajiny nemôžu Rusko len tak vyradiť z rovnice. V skutočnosti ďalšie znižovanie ťažby ropy z Ruska ešte viac naruší trh s ropou a môže spôsobiť prudký nárast cien!

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top