Ruský rubeľ (RUB) sa po krátkom prekročení úrovne 100 zotavuje

Ruský rubeľ (RUB) sa po krátkom prekročení úrovne 100 zotavuje

V historickom slede udalostí ruský rubeľ (RUB) na krátky čas stratil úroveň 100 voči americkému doláru. Oslabenie rubľa však bolo krátkodobé, keďže sa rýchlo zotavil a v súčasnosti sa obchoduje v blízkosti úrovne 99,58.

Podľa ekonómov čelí RUB viacerým protivetrom, ako je napríklad nárast odlevu devíz, ako aj pokles prebytku bežného účtu platobnej bilancie. Všetky tieto faktory výrazne zaťažujú ruský rubeľ, a tým sťažujú jeho konkurencieschopnosť voči USD a EUR.

Ak sa pozrieme späť, ruský rubeľ v priebehu augusta tiež prekročil hranicu 100, po čom nasledovalo zvýšenie sadzieb zo strany Ruskej centrálnej banky o 350 bázických bodov. Po zvýšení sadzieb sa základná úroková sadzba v Rusku vyšplhala na rekordnú úroveň 12 % & umožnila tak mene zotaviť sa.

RUB podporený centrálnou bankou

Okrem toho ruské úrady zaviedli aj devízové kontroly, aby zabezpečili, že oslabovanie rubľa nebude pokračovať, a umožnili mu návrat na dvojciferné hodnoty.

Po krátkej strate hranice 100 RUB získal voči USD 0,2 % hodnoty a obchoduje sa v blízkosti 99,58. Predtým sa RUB voči USD obchodoval v blízkosti hodnoty 100,255, čo bolo pre tento pár niekoľkotýždňové minimum.

Ruský rubeľ (RUB) získal na hodnote aj voči euru a naposledy sa pohyboval v blízkosti úrovne 104,29 so ziskom 0,6 %. Podobne je na tom aj hodnota RUB voči japonskému jenu, ktorá sa pohybuje na úrovni 13,60 s výrazným denným ziskom.

Pohľad do histórie ukazuje, že RUB zažíva predajný tlak na začiatku každého mesiaca. Je to spôsobené najmä tým, že vývozcovia z Ruska musia prepočítavať RUB na iné meny.

Podľa jedného z analytikov je úroveň 100 pre RUB skôr psychologickou bariérou než skutočnou rezistenciou. Zároveň dodali, že vzhľadom na makroekonomické podmienky bude RUB v nasledujúcich týždňoch a mesiacoch zlacňovať.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top