Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:51 pm

Sentiment spotrebiteľov v Austrálii sa po zvýšení sadzieb mení na kyslý

Sentiment spotrebiteľov v Austrálii sa po zvýšení sadzieb mení na kyslý

Po zvýšení sadzieb zo strany RBA sa spotrebiteľská nálada v Austrálii zhoršila, čo nám napovedá, že nie je všetko v poriadku. Podľa nedávneho prieskumu sa austrálski spotrebitelia obávajú nezamestnanosti, ak bude súčasné tempo zvyšovania sadzieb pokračovať.

Zdá sa, že austrálska vláda v snahe kontrolovať infláciu vytvára ďalšie problémy v podobe nezamestnanosti. V konečnom dôsledku bude nezamestnanosť austrálskych občanov bolieť oveľa viac ako samotná inflácia!

Austrália: Spotrebiteľský sentiment za jún je 79,2%

Podľa melbournského inštitútu sa index spotrebiteľského sentimentu počas júna zvýšil o 0,2 % a dosiahol 79,2 bodu. Tým sa index ešte viac priblížil k minimám z recesie a hovorí o tom, že verejnosť je pesimistická, pokiaľ ide o hospodárske vyhliadky.

Na druhej strane sa zmenšuje počet ľudí, ktorí sú optimistickí, pokiaľ ide o ekonomické podmienky v Austrálii. Celkovo nedávny prieskum nevytvára dobrý obraz, keďže zhoršujúca sa nálada spotrebiteľov v konečnom dôsledku ovplyvňuje ich výdavky.

Odborníci sa domnievajú, že malé zlepšenie indexu v tomto mesiaci len maskuje ešte väčší problém spôsobený nedávnym zvýšením sadzieb. Len pred niekoľkými dňami RBA opäť zvýšila svoju úrokovú sadzbu, čo posunulo index sentimentu na úroveň 72,6.

Pred zvýšením sadzieb bol rovnaký index zaznamenaný na úrovni 89,0, čo naznačuje, že nedávne zvýšenie sadzieb vážne poškodilo spotrebiteľskú náladu v Austrálii.

Preto by podľa ekonóma Westpac nebolo nesprávne povedať, že zvýšenie úrokových sadzieb malo na respondentov prieskumu vážny vplyv.

Predtým bol jednou z dobrých vecí v prieskume spotrebiteľského sentimentu optimizmus týkajúci sa pracovných miest. Po poslednom prieskume sa však zdá, že aj ten sa pomaly vytráca.

Situácia skrátka nevyzerá dobre a RBA musí prijať vážne opatrenia skôr, ako sa situácia začne vymykať spod kontroly.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top