Septembrový index spotrebiteľských cien v Spojenom kráľovstve zostáva nezmenený na úrovni 6,7 %

Septembrový index spotrebiteľských cien v Spojenom kráľovstve zostáva nezmenený na úrovni 6,7 %

Údaj o CPI v Spojenom kráľovstve sa v septembri nezmenil a naznačuje, že inflačné tlaky sú stále silné. Rovnako ako augustové čítanie, aj minulomesačná hodnota dosiahla 6,7 %, čo predstavuje 18-mesačné minimum. Zároveň však nesmieme zabúdať, že je stále vyššia a nachádza sa na viacročnom maxime.

Podľa prognóz sa očakávalo, že inflácia v Spojenom kráľovstve v septembri klesne na hodnotu 6,6 % (zmena -0,1 %). Zdá sa však, že v prípade jadrovej inflácie britských spotrebiteľov k žiadnej zmene nedošlo.

Úrokové sadzby zostanú nezmenené

Po tomto čítaní Bank of England pravdepodobne neurobí žiadne zmeny ani vo svojej politike úrokových sadzieb. Úroková sadzba tak 2. novembra pravdepodobne zostane v blízkosti úrovne 5,25 % bez akejkoľvek zmeny.

Počas septembrového zasadnutia BoE tiež neurobila žiadne zmeny úrokovej sadzby, keďže miera inflácie v auguste výrazne klesla.

V októbri 2022 dosiahla inflácia v Spojenom kráľovstve najvyššiu úroveň 11,1 %, keď sa dotkla 41-ročného maxima. Hoci inflácia teraz klesla na 6,7 % (-4,4 %), stále je pomerne vysoká a spotrebitelia v Spojenom kráľovstve pociťujú inflačný tlak.

V minulom roku boli hlavnými faktormi, ktoré viedli k vysokej miere inflácie, napätie medzi Ruskom a Ukrajinou a vysoké ceny energií. Okrem toho trh práce prechádzal aj nedostatkom pracovníkov v dôsledku pandémie COVID-19.

Podľa prognózy Bank of England zostane inflácia vyššia ako 2-% cieľ aj v nasledujúcich dvoch rokoch. Banka dúfa, že do konca roka 2025 dosiahne dvojpercentný cieľ alebo klesne podň.

Na britskom trhu sú dva navzájom úzko prepojené faktory: index spotrebiteľských cien a úroková sadzba. Vyššie úrokové sadzby priniesli GBP potrebný impulz, avšak za cenu pomalého hospodárskeho rastu. Okrem toho sa v dôsledku vyšších úrokových sadzieb zhoršil aj spotrebiteľský dopyt.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top