Singapurský index spotrebiteľských cien za august predstavuje 4 % a signalizuje spomalenie

Rast HDP Singapuru v 3. štvrťroku dosiahol 1,1 %

V auguste sa inflácia indexu spotrebiteľských cien v Singapure mierne znížila. Podľa údajov sa pod spomalenie inflácie podpísali najmä ceny potravín a služieb. Vysoké ceny pohonných hmôt zároveň znamenali malú zmenu v hodnote CPI počas augusta.

Augustové čítanie CPI vykazuje nárast o 4 %, zatiaľ čo minulomesačné údaje ukázali zvýšenie o 4,1 %. Pri porovnaní augustového CPI s júlovým tak vznikol rozdiel -0,1 %.

Ak sa vylúčia volatilné položky, ako sú náklady na súkromnú dopravu, ubytovanie a podobné položky, znamená to zvýšenie jadrovej inflácie CPI o 3,40 %. To je opäť pod očakávanou hodnotou 3,50 % a júlovou hodnotou 3,8 %.

Celkovo údaje zo Singapuru ukazujú, že inflácia sa spomaľuje, ale jej tempo nie je také rýchle, ako by malo byť.

Problémy globálneho dodávateľského reťazca viedli k mäkkým údajom o inflácii

Nedávne údaje o mäkkej inflácii sú spôsobené najmä problémami v dodávateľskom reťazci na celom svete. To malo za následok zníženie nákladov na dovoz spotrebného a potravinového tovaru.

Zároveň sa zvýšili náklady na dovoz ropných produktov, čo je spôsobené najmä globálnymi cenami ropy. Medzitým stále pôsobia hlavné faktory, ktoré zvyšujú infláciu v Singapure, ako sú rastúce nájomné a náklady na pracovnú silu.

Podľa MAS sa bude jadrová inflácia v nasledujúcich mesiacoch naďalej spomaľovať. Dodali tiež, že singapurský trh práce už nie je taký napätý ako predtým. Podobne sa v poslednom čase znížili aj dovozné ceny, čo tiež prispieva k zmierneniu inflácie.

Z prognózy MAS vyplýva, že v roku 2023 sa bude inflácia CPI pohybovať na úrovni približne 4,5 – 5,5 %, čo je viac ako nedávna hodnota 4,0 %. Ak teda budeme mať túto prognózu na pamäti, znamená to, že inflácia počas zvyšku roka 2023 pravdepodobne vyskočí vyššie.

Údaje o inflácii prichádzajúce zo Singapuru ukazujú, že ekonomika sa zlepšuje. Podobne aj prudké spomalenie ekonomiky ostrovného štátu sa pomaly mení na rast.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top