Singapurský vývoz v apríli klesol o 9%

Singapurský vývoz v apríli klesol o 9

V apríli singapurský vývoz (bez ropy) medziročne klesol o 9,8 %, najmä v dôsledku poklesu vývozu elektroniky, ako aj neelektronických výrobkov.

Podľa prieskumu medzi ekonómami sa očakával pokles vývozu o 9,4 %, ale skutočná hodnota sa ukázala byť oveľa vyššia.

Ak sa pozrieme na vývoz na základe sezónne očistených údajov M/M, vývoz sa v apríli zvýšil o 2,7 %. Dôležité je však tiež poznamenať, že počas marca bol rast na úrovni 18,4 %. Selena Lingová, ktorá je ekonómkou v OCBC, uviedla, že posledné údaje o vývoze ukazujú slabú dynamiku.

Oživenie v roku 2023 sa zdá byť neuskutočniteľné

Z väčšej časti sa zdá, že oživenie v sektore elektroniky je s blížiacim sa druhým polrokom 2023 nedosiahnuteľné. V skutočnosti medziročný pokles v elektronike (osobné počítače, integrované obvody, diskové médiá atď.) hovorí o tom, že podmienky dopytu stále nie sú dostatočne silné.

Na druhej strane bol zaznamenaný aj prudký nárast vývozu farmaceutických výrobkov a zariadení. Ani to by však nestačilo na úplné vyrovnanie poklesu vývozu elektroniky.

Ak sa pozrieme na nedomáci vývoz Singapuru na jeho 10 hlavných trhov, je tu jasný trend poklesu ako celku.

Na začiatok treba uviesť, že singapurský vývoz do Číny sa znížil o 20,9 %. Medzi postihnuté odvetvia patria farmaceutické výrobky, petrochemické výrobky, integrované obvody atď.

Podobne aj vývoz Singapuru do Malajzie klesol o 35 % a tiež zahŕňa všetky uvedené odvetvia. Okrem toho sa znížil aj vývoz špecializovaných strojov.

Vzhľadom na tento pokles singapurského vývozu má zmysel zaoberať sa aj vonkajšími faktormi namiesto hľadania problémov na domácej úrovni.

Čína totiž tiež zápasí s nižším než očakávaným vývozom do iných krajín. To naznačuje, že globálny spotrebiteľský dopyt klesá. A medzi hlavné príčiny patria globálna inflácia a vyššie úrokové sadzby.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top