Aktualizované 17 októbra, 2023 o 11:57 am

Skupina Arm Group plánuje IPO v hodnote 52 miliárd USD

Skupina Arm Group plánuje IPO v hodnote 52 miliárd USD

Skupina Arm od spoločnosti Softbank údajne plánuje IPO v hodnote vyššej ako 52 miliárd USD. Ak sa to potvrdí, stane sa jedným z najväčších IPO v USA v tomto roku.

Marketing na uvedenie skupiny Arm na americké akciové trhy sa už začal, čo znamená, že nebudeme musieť dlho čakať.

Cena akcií IPO stanovená na 47 – 51 USD

Celkovo plánuje Softbank predať 95,5 mil. akcií za cenu 47 – 51 USD/akcia. To znamená, že spoločnosti by sa z prvotnej verejnej ponuky mohlo podariť získať takmer 4,87 mld.

Predtým spoločnosť, ktorá stojí za skupinami Arm, stanovila ocenenie na 64 miliárd USD. Ak sa pozrieme na túto hodnotu a na nedávne ocenenie na úrovni 52 miliárd USD, je jasné, že spoločnosť urobila krok späť.

Niektorí odborníci sa však domnievajú, že predaj divízie Arm spoločnosti Nvidia za približne 40 miliárd dolárov by bol lepším nápadom ako IPO. Len rok predtým spoločnosť túto myšlienku zavrhla po tom, ako dostala námietky od regulačných orgánov.

Podľa známeho britského manažéra fondu sa ocenenie divízie Arm spoločnosti Softbank môže časom zmeniť, keďže je pevne stanovené. Zároveň dodal, že bude dôležité sledovať, ako Softbank zvládne svoje vzťahy s čínskou stranou a ako sa bude technologická vojna medzi USA a Čínou vyvíjať.

Po oficiálnom ukončení IPO si Softbank stále ponechá takmer 90,6-percentný podiel v divízii Arms. Spoločnosť už v skutočnosti dala jasne najavo, že z IPO nedostane žiadne peniaze.

Ak sa pozrieme na klientelu divízie Arms, patria medzi ňu veľké mená ako Alphabet, Apple, AMD, Samsung a dokonca aj Intel. Aj preto spoločnosť vydala oznámenie, že mnohí jej investori tiež prejavili záujem vlastniť podiel v spoločnosti.

Podľa odborníkov kótovanie spoločnosti Arm na burzách pomôže aj ďalším startupom, aby sa vydali cestou vstupu na burzu. V dôsledku toho by sme v rokoch 2023 a 2024 mohli byť svedkami nárastu investícií do technologických spoločností.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top