Aktualizované 17 októbra, 2023 o 12:19 pm

S&P 500 vyššie pred veľkými technologickými ziskami a rozhodnutím Fedu

S&P 500 a Dow Jones vykazujú slabosť, keďže výnosy sú vyššie

Index S&P 500 sa v pondelok obchodoval vyššie, keďže investori sa tešili z lepších než očakávaných výsledkov veľkých technologických akcií. Okrem toho je koncom tohto týždňa naplánované aj zasadnutie Fed-u a index S&P 500 je momentálne dosť optimistický, pokiaľ ide o zmenu politiky.

Index Nasdaq si pripísal 0,2 %, zatiaľ čo DJIA za deň poskočil o 0,6 %. Podobne aj index S&P 500 si naposledy za deň pripísal 0,4 %.

S&P 500 podporili energetické akcie

Z väčšej časti boli hlavnými ťahúňmi ziskov akcie z energetického sektora na čele so spoločnosťou Halliburton (HAL). Okrem toho boli za deň v pluse aj spoločnosti Chevron Corp (CBX) a Occidental Petroleum Corporation (OXY) po zverejnení lepších ako očakávaných výsledkov za posledný štvrťrok.

Podľa analytikov UBS boli prevádzkové výsledky pozitívne, ale obmedzené. Zároveň však potvrdili, že výkonnosť v oblasti TCO a Permian zostáva na dobrej ceste.

Ďalším faktorom, ktorý podporuje rast cien ropy, je zníženie dodávok, ktoré zaviedol OPEC. Podľa odborníkov to sprísni podmienky na trhu a podporí akcie energetických spoločností z indexu S&P 500.

Ak sa rozhliadneme okolo seba, v pondelok rástli aj akcie regionálnych bánk po nedávnych štvrťročných výsledkoch rôznych významných bánk, ako napríklad Citizens Financial Group Inc, KeyCorp a ďalších.

Vrcholom dňa však budú akcie spoločností Microsoft (MSFT) a Alphabet (GOOGL), ktoré majú v utorok naplánovaný začiatok výsledkovej sezóny.

Býci spoločnosti Tesla zároveň utrpeli úder po minulotýždňovom prepade akcií Tesly a ďalších podobných spoločností. Odborníci sa však domnievajú, že budúcotýždňové nastavenie vyzerá úplne inak.

Pri pohľade do budúcnosti bude vývoj indexu S&P 500 do veľkej miery závisieť od rozhodnutia Fedu a od toho, ako sa bude táto politika formovať na základe posledných ekonomických ukazovateľov. Podobne aj slabé výsledky veľkých technologických akcií budú tlačiť index S&P 500 nadol, čo sa premietne aj do ostatných akciových indexov.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top