Španielsky PMI v septembri ďalej klesol

Španielsky PMI v septembri ďalej klesol

V septembri sa aktivita španielskych tovární opäť znížila, a to už šiesty mesiac po sebe. Podľa odborníkov mali na výrobcov negatívny vplyv vysoké ceny a podmienky na trhu.

V dôsledku toho výrobný sektor zaviedol prepúšťanie, čo malo za následok zhoršenie situácie na trhu práce. Celkovo možno konštatovať, že výrobný sektor Španielska prežíva ťažké obdobie, čo možno čiastočne pripísať vysokým úrokovým sadzbám stanoveným ECB.

Index PMI (HCOB) spoločnosti S&P Global ukazuje, že v auguste sa situácia zmenila k horšiemu. V júli bol index PMI HCOB na úrovni 47,8, ktorý sa v priebehu augusta posunul na 46,5. V istom zmysle sa teda pokles v španielskom výrobnom sektore s každým ďalším mesiacom naďalej prehlbuje.

Pokles nových objednávok a produkcie

V septembri bol celkovo zaznamenaný pokles nových objednávok a produkcie. Podľa odborníkov sú hlavnými dôvodmi tohto poklesu neistota na trhu a vysoké ceny.

V snahe prežiť v týchto ťažkých časoch sa španielske spoločnosti uchýlili k prepúšťaniu v snahe udržať finančné prostriedky pod kontrolou. Je to už tretí mesiac, čo továrne pokračujú v znižovaní počtu pracovných síl.

Na druhej strane, rovnakým poklesom prechádza aj španielsky sektor služieb. Pre lepšiu predstavu, aj sektor služieb zaznamenal pokles, čo je prvá takáto udalosť za posledných 10 mesiacov.

Oba tieto údaje nevytvárajú veľmi dobrý obraz o španielskej ekonomike. Podľa prognózy španielskej vlády sa v roku 2023 očakáva rast HDP na úrovni 2,1 %.

Len pred týždňom španielske úrady revidovali rast počas druhého štvrťroka na približne 0,5 %, pričom skoršia hodnota bola 0,4 %. Podobne bol revidovaný aj HDP za 1. štvrťrok, a to z 0,5 % na 0,6 %.

Zatiaľ sa ešte len uvidí, či sa Španielsku vôbec podarí dosiahnuť rast HDP na úrovni 2,1 %, alebo sa aj to stane nemožným.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top