Aktualizované 2 marca, 2023 o 12:23 pm

Spoločnosť Glencore oznámila vyplatenie 7 miliárd akcionárom

Spoločnosť Glencore oznámila vyplatenie 7 miliárd akcionárom

Spoločnosť Glencore oznámila vyplatenie 7,1 miliardy USD svojim investorom, ako aj program spätného odkúpenia akcií v hodnote 1,5 miliardy USD. Toto oznámenie bolo zverejnené v stredu po tom, ako spoločnosť zaznamenala skutočne ziskový rok 2022.

Hlavným dôvodom, ktorý spoločnosti Glencore priniesol taký veľký zisk, boli vysoké ceny ropy a uhoľných produktov. Tieto 2 produkty predstavujú hlavnú časť podnikania spoločnosti, a tak zohrali dôležitú úlohu v silnom roku 2022.

Podľa výsledkov za rok 2022 sa čistý dlh spoločnosti znížil zo 6 miliárd USD do konca roka 2021 na iba 75 miliónov USD do konca roka.

Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Glencore sa na mimoriadnej ziskovosti spoločnosti v roku 2022 podieľalo množstvo faktorov. Od globálnej pandémie po konflikt v Európe & dokonca vysoké ceny energií, všetko sa ukázalo byť pre spoločnosť Glencore dobré.

Okrem toho spoločnosť dosiahla zisk 6,4 miliardy USD aj vďaka obchodovaniu s fosílnymi palivami a rôznymi kovmi. Celkovo sú tieto čísla z roku 2022 takmer o 73 % vyššie, preto sa odborníci domnievajú, že takýto výkon je v roku 2023 veľmi nepravdepodobný.

Zdá sa, že súčasné oznámenie o výplate akcionárom zlepší udržanie investorov. Okrem toho priláka aj viac investorov, ktorí hľadajú akcie s vysokou výplatou dividend. Podobne aj program spätného odkúpenia akcií pomôže spoločnosti zvýšiť ceny vlastných akcií.

V roku 2023 a dokonca aj v nasledujúcich rokoch sa zdá, že Glencore nebude mať také šťastie ako v roku 2022. To je hlavný dôvod, prečo sa domnievame, že spoločnosť Glencore by mala byť vo svojom prístupe opatrnejšia, keďže stále nevieme, čo nás čaká v roku 2023!

Pokiaľ ide o príležitosti, ktoré môže Glencoare využiť vo svoj prospech, nuž je ich veľa! Od COVID až po narušenie dodávateľského reťazca na celom svete, zo všetkého môže Glencore profitovať. A to nehovoriac o tom, že energetická kríza v Európe a ázijskom regióne môže pre spoločnosť Glencore v roku 2023 tiež vytvoriť príležitosti.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top