Spoločnosť Qualcomm žiada Súdny dvor EÚ o zrušenie pokuty vo výške 242 miliónov eur

Taliansky minister Giorgetti varuje Ecb pred rizikom recesie

Spoločnosť Qualcomm, popredný výrobca čipov z USA, sa opäť obrátila na súd EÚ. Americká spoločnosť dúfa, že sa jej podarí zrušiť pokutu vo výške 242 miliónov eur, ktorá jej bola uložená za porušenie antitrustových pravidiel.

Mnohomiliónovú pokutu spoločnosti Qualcomm uložila Európska komisia v roku 2019. Podľa podrobností bola spoločnosť obvinená z toho, že v rokoch 2009 – 2011 predávala čipové súpravy za oveľa nižšiu cenu.

Podľa Komisie EÚ bola takáto cenová taktika používaná spoločnosťou Qualcomm predátorská a podkopávala predaj ostatných hráčov, ktorí si takéto nízke ceny nemôžu dovoliť. Jednou zo spoločností bola najmä Icera, ktorú stratégia spoločnosti Qualcomm negatívne ovplyvnila.

Len minulý rok sa spoločnosti Qualcomm podarilo prostredníctvom všeobecného súdu dosiahnuť zrušenie pokuty vo výške 997 miliónov eur. V tomto prípade bola spoločnosť obvinená z platenia peňazí spoločnosti Apple, aby vo svojich iPhonoch a iPadoch používala výlučne hardvér Qualcomm.

Právnik, ktorého spoločnosť Qualcomm vymenovala, položil množstvo otázok v snahe objasniť prípad spoločnosti. Na začiatok poukázal na to, že podiel spoločnosti Qualcomm na UMTS je len 0,7 %. To znamená, že schopnosť spoločnosti vytlačiť konkurentov z trhu nebola taká vysoká, ako ju Komisia EÚ prezentovala!

Nastolil tiež otázku, aká je spravodlivá cena, za ktorú mal Qualcomm predávať svoje čipy. Takisto, čo je to test cenových nákladov a ako ním mohla spoločnosť prejsť za každý štvrťrok?

Na druhej strane právnik Komisie EÚ tvrdil, že kroky spoločnosti Qualcomm boli zamerané na odstránenie konkurenta. Uviedol, že spoločnosť chcela odstrániť konkurenčnú spoločnosť skôr, ako by mohla predstavovať hrozbu pre podnikanie spoločnosti Qualcomm v oblasti čipových súprav.

Podľa právnika Komisie EÚ mala spoločnosť s názvom Icera veľmi jasný zámer vytvoriť dobrú pevnosť na trhu s čipovými súpravami. Okrem toho bola spoločnosť pripravená aj na budúci rast.

Na jasné stanovisko k rozhodnutiu súdu si budeme musieť počkať ešte niekoľko mesiacov. Ak sa pozrieme do histórie, spoločnosti sa už podarilo dosiahnuť zrušenie pokuty.

Author

  • Sandra Summers

    Sandra je naším najnovším prírastkom do tímu profesionálnych obchodníkov na onlineobchodovanie.sk. Sandra sa už 6 rokov venuje obchodovaniu, zaoberá sa kryptomenami, blockchainom a arbitrážnymi príležitosťami, a preto je kľúčom k tomu, aby sme našich používateľov informovali o najnovších inováciách a trendoch, čo určite pomôže každému urobiť to najlepšie rozhodnutie vo svete obchodovania. Keď sa práve hlboko neponára do čísel, baví ju horolezectvo a dlhé prechádzky po Prahe, kde žije.

Scroll to Top